Jakie ćwiczenia przy skrzywieniu bocznym kręgosłupa piersiowego?

9 odpowiedzi
Witam. Na rentgenie wykryto u mnie lekkie skrzywienie boczne kręgosłupa piersiowego. Jakie ćwiczenia Pani/Pan by mi polecił i ile może potrwać leczenie?
Jestem jeszcze w wieku dojrzewania.
Dzień dobry.
Skrzywienia boczne kręgosłupa w czasie przed ukończeniem wzrostu dotyczą dużo szerszego pola niż sam kręgosłup i wymagają bardzo dokładnej i szerokiej diagnostyki. Program ćwiczeń powinien zostać ułożony na podstawie indywidualnej oceny każdego pacjenta, co niestety nie może być wykonane przez internet. Polecam centra łączące terapię manualną/osteopatię z treningiem, gdyż w kwestii skolioz pojedyncze tylko podejście jest zdecydowanie mniej efektywne. Pozdrawiam.

Witam,
Bardzo trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od stopnia nasilenia, samego wyglądu kręgosłupa, ewentualnej przyczyny powstawania zmian, wieku pacjenta. Za dużo czynników wpływa na takie rozpoznanie. Jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z fizjoterapeutą, podczas której - mam nadzieję - uda się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Dzień Dobry . Niestety nie ma uniwersalnych cwiczen na kregolsup. Porsze skontaktowac sie ze specjalista w swoim miescie ,na pewno dostanie pan indywidualny program cwiczen.
Witam.
Ćwiczenia asymetryczne dostosowane do kierunku oraz zaawansowania skrzywienia . Najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze program leczenia i stwierdzi, które partie kręgosłupa powinny jeszcze być poddane leczeniu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Polecam dobrą diagnostykę ograniczeń funkcjonalnych np . przykurczów, niedoborów siły mięśniowej np. metodą FITS oraz terapię manualną połączoną z rozciąganiem przykurczów i wzmacnianiem osłabionych części w efekcie tej diagnostyki. Boczne skrzywienie kręgosłupa piersiowego może być związane ze zwykłym przykurczem mięśni przykręgosłupowych lub oddalonych od kręgosłupa lub z trójpłaszczyznową skoliozą. Ćwiczenia trzeba dostosować do wyników badania inaczej mogą nawet zaszkodzić i pogorszyć sprawę. Pozdrawiam
Zdecydowanie polecam ćwiczenia asymetryczne. Najpierw trzeba jednak ustalić przyczynę skrzywienia! Trzeba iść do gabinetu fizjoterapeutycznego, w Krakowie są specjaliści od takiej roboty
Szanowna/y Pani/e,
"na logikę" wszystkie ćwiczenia, podczas których kręgosłup wygina się w drugą stronę aniżeli jest skrzywiony aktualnie.
Dobór konkretnych ćwiczeń możliwy jest jedynie podczas spotkania na żywo z Fizjoterapeutą :)

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
wszystko zależy jak duże jest to skrzywienie i czy są jakieś dolegliwości z tego powodu.Proponuje skontaktować sie z fizjoterapeuta w celu dokładnego badania i ustalenia ewentualnych ćwiczeń, reedukacji postawy i czynności dnia codziennego,(ważna jest tu symetria siedzenia, noszenia plecaka, pracy przy komputerze. itp.)
Na pewno basen jest fajna formą aktywności dla zadbania o kręgosłup.
Polecam terapię neurofizjologiczną i zabiegi terapii manualnej, leczenie może potrwać od kilku dni, w sytuacji problemu związanego jedynie z zaburzeniem postawy na tle codziennych zaniedbań w kwestii higieny kręgosłupa. Gdyby jednak problem okazał się wadą wrodzoną i/lub chorobą idiopatyczną, wtedy rehabilitacja trwa do końca życia. Nawet w najgorszej sytuacji rehabilitacja pozwala na życie w normalnej kondycji i w późnej przyszłości ogranicza się do kilku profilaktycznych wizyt w roku.