Jaki nurt psychoterapii powinnam wybrać? Do wyboru mam nurt systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-b

2 odpowiedzi
Jaki nurt psychoterapii powinnam wybrać? Do wyboru mam nurt systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, egzystencjalny, humanistyczny, psychoanalityczny, Gestalt, ISTDP. Choruję na zespół lęku uogólnionego, fobię społeczną i depresję, a oto moje objawy:
- silne zamartwianie się sytuacjami społecznymi, martwienie się na kilka dni lub tygodni przed wydarzeniem
- katastrofizowanie
- rozpamiętywanie po fakcie rzeczy które w mojej opinii poszły źle
- unikanie sytuacji społecznych
- obawy że się ośmieszę w syt spot
- czasami czerwienienie się w syt. społ.
- biegunka przed wydarzeniem
- drżenie w syt. społ.
- trudności z möwieniem w syt. społ.
- czasami głośne bicie serca w syt. społ.
- strach przed byciem ocenianą przez innych lub upokorzeniem na ich oczach
- przesadna koncentracja na tym co robię i mówię w syt. społ.
- surowa samoocena
- pustka w głowie w syt. społ., niemożność wymyślenia co powiedzieć
- unikanie kontaktu wzrokowego
- kompleks niższości, uczucie nieprzystosowania, wstyd
- częste wspominanie nieprzyjemnych syt. społ. z przeszłości
- unikanie wykonywania różnych czynności przy innych, np. jedzenia w miejscach publicznych
- poczucie zagrożenia w syt. społ.
- postrzeganie sytuacji jako bardziej groźnych niż są w rzeczywistości, przejmowanie się rzeczami które u innych nie wzbudzają niepokoju
- trudności z koncentrają i uwagą
- niemożność pozbywa się zmartwień
- trudności ze snem
- drażliwość, nerwowość, myślenie za dużo, trudności ze zrelaksowaniem się
- zmęczenie, osłabienie, obniżona energia i motywacja
- biegunka, zaparcia, bóle brzucha
- skurcze
- świąd
- spocone dłonie
- łatwo mnie przestraszyć
- suchość w ustach
- dyskomfort na skórze w różnych częściach ciała, głównie na dekolcie i okolicach, ale też czasem na całym ciele, te miejsca są wtedy wrażliwe na dotyk, czasem dochodzi do tego lekkie kłucie na skórze dekoltu
- brak kontroli nad emocjami, impulsywność
- strach że zaraz coś mi się stanie gdy czuję się dziwnie, zaniepokojenie
- mocne trudności z oddychamem
- flegma, kaszel, kichanie
- zgaga, czasem trudności z przełykaniem
- perfekcjonizm
- natrętne myśli
- problemy z pamięcią, powolność w myśleniu, obniżenie sprawności intelektualnej, kłopoty z jasnym myśleniem
- obniżenie apetytu
- napięciowe bóle głowy
- niskie poczucie własnej wartości
- złe samopoczucie, smutek, obniżony nastrój
- pesymizm, złość, frustracja, poczucie beznadziejności, poczucie winy, irytacja
- utrata zainteresowania rzeczami które kiedyś cieszyły, obniżone odczuwanie przyjemności
- trudności w podejmowaniu decyzji
- ograniczenie aktywności życiowej, trudności w podejmowaniu różnych czynności, np. ubranie się czy umycie
- podejrzliwość wobec innych
- wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, wiem że to nieprawda ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego
- trudności w adekwatnym nazwaniu tego co czuję
- fantazjowanie
- uczucie że wszystko wokół staje się zbyt wyraźne, przez co trudno się skupić
Kazdy z nurtów ma swoje wady i zalety. Kierunkiem w ktorym idzie dzisiejsza psychoterapia jest zintegrowanie pracy w rożnycn podejściach tak aby móc najpierw wprowadzić narzędzia z terapii poznawczo-behawioralnej które pozwolą radzić sobie doraźnie z objawami, a potem, lub równolegle przyjrzeć się przyczynom i głębszym mechanizmom, które są za to odpowiedzialne. Osobiście jestem rownież zwolennikiem pracy z ciałem w oparciu o wiedzę biologiczną i neurologiczną która może w znaczący sposób wspomóc terapię Pozdrawiam.

Wielu terapeutów aktualnie łączy techniki i narzędzia z innych nurtów, więc bym aż tak mocno nie przywiązywała się do jednego konkretnego nurtu; w terapii bardzo ważna jest również relacja terapeutyczna, która budujemy z terapeutą i to ona jest w dużej mierze lecząca. Pozdrawiam.