Jaka pozycja jest najlepsza do spania (najzdrowsza dla ciała)? Jak najlepiej jest ułożyć całe ciało

2 odpowiedzi
Jaka pozycja jest najlepsza do spania (najzdrowsza dla ciała)? Jak najlepiej jest ułożyć całe ciało i ręce? Zaznaczę, że jestem młodą osobą (przed 20 r.ż.) i mam skoliozę, która objawia się m.in. widocznym "wypchnięciem" do tyłu prawej łopatki, podczas gdy lewa się specjalnie nie odznacza.
Słyszałam, że pozycja na plecach obciąża kręgosłup, a z kolei śpiąc na boku mam wrażenie, że jeszcze bardziej wypycham do tyłu swoją łopatkę (śpiąc na lewej stronie wydaje mi się, że również zbyt obciążam łopatki) i że jestem trochę zgarbiona podczas takiego spania na boku. [PS. Moja waga wg BMI jest w normie, więc obciążenie jest dość przeciętne.]
Z góry dziękuję za wszystkie merytoryczne odpowiedzi!
Najlepiej gdyby wykwalifikowany fizjoterapeuta rzetelnie ocenił Pani postawę i na tej podstawie dobrał najlepszą pozycję do snu oraz ćwiczenia, które poprawiłyby sylwetkę. Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Jedną z najbardziej polecanych pozycji jest spanie na plecach, gdyż pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych i relaks ciała.
Dodatkowo, zaleca się, aby ułożyć poduszkę pod lekko ugiętymi kolanami. Pozwoli to na zniwelowanie ewentualnej presji na biodra, wywołanej przez tę pozycję. Zmniejszenie w ten sposób nacisku, pozwala na odciążenie i odprężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Spanie na brzuchu to pozycja nie jest najlepsza, nawet przy w pełni zdrowym kręgosłupie, gdyż może go obciążać. Spanie na brzuchu powoduje ucisk narządów wewnętrznych i ogranicza dopływ powietrza.
Ciało znajduje się w nienaturalnej pozycji, w której szyja skierowana jest ku górze i występuje napięcie mięśniowe w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Jeżeli chcemy spać na brzuchu przy przypadłościach związanych z kręgosłupem, to należy umieścić poduszkę po jednej stronie miednicy, co wprowadzi nasz mózg w błędne myślenie, że śpimy na boku.
Spanie na boku, które pozwala na odprężenie ciała, przypomina o pozycji embrionalnej. Jednak znaczenie ma także, na którym boku się kładziemy.
Układając się do snu na lewym boku, będziemy wywoływać ucisk narządów wewnętrznych, takich jak wątroba lub płuca. To może powodować dyskomfort oraz wpływać na jakość naszego snu. Z tego powodu, warto kłaść się na prawym boku, dzięki czemu kręgosłup będzie w bardziej odprężającej pozycji.
Dla dodatkowej wygody i polepszenia jakości snu podczas spania na boku, wskazane jest, aby ułożyć między lekko zgiętymi w kolanach nogami poduszkę. W ten sposób zablokujemy sobie możliwość obracania się w czasie snu oraz zniwelujemy nacisk na kolana.
Sugeruję wizytę: Rehabilitacja ortopedyczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.