jaka jest szansa wybudzenia ze śpiączki pacjenta po zawale

1 odpowiedzi
Jaka jest szansa wybudzenia ze śpiączki pacjenta po zawale? Pomoc była natychmiastowa, potem wstawienie stentu, pacjent w śpiączce od 4.08.2016, w skali od 3 do 15 lekarze oceniają stan na 4, wiek 61 lat. Czy zdarza się, że ktoś może się wybudzić po tak długim czasie?:(
Szanowny Pytający,
tym razem nie ma większego bezpośredniego znaczenia, że śpiączka wystąpiła po zawale (domyślam się, że chodzi o zawał serca, a nie mózgu, a stentowano naczynia wieńcowe, a nie np. tętnice szyjne). Tym razem najważniejsza jest kondycja komórek nerwowych mózgu. Jedynie lekarze, którzy znają całą sytuację (raczej rzadko występuje zawał serca przy zdrowych naczyniach wieńcowych, a zatem inne naczynia np. mózgowe, też nie są powiedzmy ,,czyste" ... wiek pacjenta kalendarzowy nie jest tożsamy z biologicznym - tutaj wchodzi w rachubę genetyka, ale i tryb życia człowieka, charakter pracy, tzw. stresy, dieta, dbanie o siebie, używki..... itp itd długo by wyliczać) widzą i badają pacjenta codziennie, a przede wszystkim mają do wglądu liczne badania dodatkowe, świadczące o stanie ośrodkowego układu nerwowego, mogą odpowiedzieć na pytanie o rokowanie.
Natomiast należy pamiętać o niezwykłych możliwościach komórek nerwowych i zawsze należy mieć nadzieję, niezależnie od czasu i aktualnego ,,stanu w skali". Ale nie chodzi tylko o taką zupełnie irracjonalną nadzieję, ale także tę uwzględniającą właśnie cudowną neuroplastyczność neuronów. Życzę żeby pacjent wrócił do Państwa w dobrej formie. Dr Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.