Ból pleców w okolicach lędźwi

4 odpowiedzi
Witam, od okołu roku dokucza mi ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, badania RTG niby nic nie wykazały, ostatnio byłem u masażystki która stwierdziła wysunięcie dysku i mi go nastawiła, zaleciła mi kilka wizyt u niej na masaże i nastawianie ale dodatkowo chciałbym iść do lekarza specjalisty.
Co może być przyczyną tych bólów ?Do kogo powinienem się udać ortopedy, neurologa, reumatologa ??
Szanowny Panie
Wysunięcie podejrzenia bólu korzeniowego bezpiecznie jest stawiać, o ile występują objawy podrażnienia korzeni nerwowych.
Takie podejrzenie najczęściej stawia lekarz neurolog po badaniu wspartym jeśli to konieczne dodatkową diagnostyką.
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Richert

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie, żeby coś doradzić muszę zbadać pacjenta. Zbyt mało wiem .Przyczyn dolegliwości może być wiele. Wskazane wykonanie MRI odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Szanowny Pacjencie,
jeżeli rzeczywiście było ,,wysunięcie dysku" to badanie RTG powinno coś wykazać, choć bywa, że istotnie ,,niby nic nie wykazują" - znacznie bardziej wiarygodne są wyniki tomografii komputerowej. Wskazana jest konsultacja neurologiczna. Jeżeli neurolog nie stwierdzi potrzeby jakiejś radykalnej interwencji - doświadczenie mi podpowiada, że tak się pewnie stanie, na Pana szczęście zresztą. Wtedy proponuję szukać pomocy u osób zajmujących się terapią choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa z dyskopatiami (bo właśnie to niektórzy nazywają ,,wysunięciem dysku"). Jeżeli jest Pan ciekaw, polecanych przeze mnie metod terapii, proszę znaleźć moje odpowiedzi na Państwa pytania dot. chorób kręgosłupa.
dr Andrzej Żytkowski
ps. Należy się cieszyć, że zmiany radiologiczne są tak niewielkie, że opisujący lekarz określił je jako ,,niby nic nie wykazały", ale problem istnieje i proszę go nie bagatelizować. Nawet kiedy objawy bólowe ustąpią, to choroba jest i należy o niej pamiętać, a jeżeli przestanie Pan dbać o kręgosłup to ona się znowu przypomni...
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Może to być choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Inną przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.