Jaką dietę trzeba stosować przy rzs. Lecze tę chorobę od 3 lat biorę przepisany mi metypred 4 mg i

3 odpowiedzi
Jaką dietę trzeba stosować przy rzs.
Lecze tę chorobę od 3 lat biorę przepisany mi metypred 4 mg i czuje się coraz gorzej.Cgoroba postępuje. Nikt nie powiedział mi o rehabilitacji ani też jaka stosować dietę.
Witaj! Stosowanie odpowiedniej diety wpływa na zmniejszenie dolegliwości oraz polepszenie samopoczucia. W diecie osoby cierpiącej z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów powinno wyeliminować się takie produkty jak tłuste mięsa, wędliny, danie typu fast food, tłuste sery (szczególnie te topione i pleśniowe) oraz wyroby cukiernicze (drożdżówki, ciasta itp.). Nie wskazane jest również picie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu. W diecie osoby chorej na rzs również nie wskazane są ostre przyprawy. Również niektóre warzywa mogą nasilać dolegliwości (do tych warzyw należą m.in: papryka, bakłażan). Spożycie czekolady również może wiązać się z nasileniem objawów. Pacjenci z RZS powinni zadbać o odpowiedni poziom witaminy D. Dieta powinna zawierać również odpowiednią ilość kwasów omegą-3 oraz żelaza. Zalecenia dotyczące diety osoby chorej z rzs są indywidualne dla każdego pacjenta, dlatego trudno jednoznacznie wskazać produkty zakazane lub wskazane.

Dzień Dobry
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą i układową chorobą tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. W praktyce możemy zastosować dieta wegańską, wegetariańską, laktowegetariańską oraz śródziemnomorską. W zależności od nawyków żywieniowych oraz wyników laboratoryjnych. Wskazana jest suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3, która zmniejszy np. sztywność poranną czy bolesność stawów.
Stosowanie witamin i antyoksydantów(witaminy
A, C, E, b- karoten, selen i cynk, dawka powinna być ustalana przez lekarza.
Wskazania dietetyczne:
-nabiał
-ryby morskie
-warzywa i owoce ( z wyjątkiem jabłek, kapusty, pomidorów, szpinaku, truskawek, owoców cytrusowych)
-świeże zioła i przyprawy korzenne
-oliwa z oliwek
Jeżeli chodzi o leczenie niefarmakologiczne czyli rehabilitację, w zakres może wchodzić: kinezyterapia, krioterapia, elektroterapia, laseroterapia, termoterapia czy psychoterapia.
W razie pytań i ustalenia diety zapraszam na wizytę
Pozdrawiam
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to chroniczne schorzenie, które może mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu i wymagać specjalnego podejścia do żywienia. Niestety, nie ma jednej uniwersalnej diety dla osób z RZS, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Niektóre ogólne wskazówki dotyczące diety dla osób z RZS to:

Ograniczenie produktów zawierających nadmiar tłuszczu i cukru, które mogą nasilać stan zapalny w organizmie.

Zwiększenie spożycia warzyw i owoców, które są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspierają funkcjonowanie organizmu.

Uwzględnienie odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne do utrzymania zdrowej tkanki i pomaga w gojeniu się tkanek.

Ograniczenie spożycia produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, takich jak tłuste mięso i nabiał, które mogą nasilać stan zapalny.

Włączenie do diety produktów zawierających kwasy omega-3, takich jak ryby i oleje roślinne, które mają działanie przeciwzapalne.

Ponadto, niektóre produkty żywnościowe, takie jak gluten, cebula i czosnek, mogą nasilać objawy RZS u niektórych osób, więc warto je ograniczać.

Jeśli odczuwasz pogorszenie stanu zdrowia, zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić, czy w Twoim przypadku konieczne jest dostosowanie diety. Może być konieczne przeprowadzenie testów i monitorowanie reakcji organizmu na różne pokarmy. Ostatecznie, indywidualnie opracowana dieta może pomóc w złagodzeniu objawów RZS i wspomóc proces leczenia.