Jaką dietę poleca się przy insulinooporności? Czym może grozić insulinooporność?

3 odpowiedzi
Jaką dietę poleca się przy insulinooporności? Czym może grozić insulinooporność?
Dzień dobry, przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej należy wprowadzić dietę z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Proszę pamiętać, że dieta w tym schorzeniu jest bardzo istotna, samo leczenie farmakologiczne, bez zmiany nawyków żywieniowych nie przyniesie pozytywnego efektu. Nie leczona insulinooporność prowadzi, niestety, do cukrzycy. Pozdrawiam

Dzień dobry,

W sytuacji występowania insulinooporności należy przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego żywienia i zwiększyć aktywność fizyczną, która pozwoli poprawić wrażliwość komórek na działanie insuliny. Koniecznie trzeba ograniczyć żywność przetworzoną bogatą w cukry proste (słodycze, wyroby cukiernicze, słodkie gazowane napoje, nektary z cukrem i/lub syropem glukozowo-fruktozowym, słodkie wody, etc.) i bazować głównie na węglowodanach o niskim indeksie/ładunku glikemicznym (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, większość owoców, przy czym należy zachować stosunek pomiędzy warzywami, a owocami 3:1). Konsekwencją nie zastosowania się do wyżej wymienionych zaleceń, a więc bagatelizowania stanu insulinooporności jest cukrzyca typu 2 i współistniejące inne choroby metaboliczne.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Dieta w insulinooporności powinna opierać się na wyeliminowaniu produktów zawierających cukry proste ( tj. słodycze, ciasta, cukier, soki owocowe, słodkie napoje, suszone oraz słodkie owoce), produktów wysoko przetworzonych typu fast-food. Jadłospis powinien opierać się regularnym spożywaniu małych posiłków, co pozwoli uniknąć dużych wyrzutów insuliny. Posiłki powinny zawierać produkty z dużą ilością błonnika oraz bazować na niskim indeksie glikemicznym, Ponadto należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej (ok. 30-40 minutowej), która poprawi wrażliwość tkanek na działanie insuliny.
Nieleczona insulinooporność niestety z czasem może przekształcić się w cukrzycę.
Pozdrawiam,
Anna Gacek