Jak z badania krzywej cukrzycowej można wybadać insulinoodporność?

3 odpowiedzi
Jak z badania krzywej cukrzycowej można wybadać insulinoodporność?
Dzień dobry, w przypadku diagnostyki insulinooporności warto łącznie z testem OGTT (krzywą cukrową) wykonać także krzywą insulinową lub co najmniej oznaczenie insuliny na czczo. Sama krzywa cukrowa może wskazać na pewne zaburzenia świadczące o wadliwej gospodarce węglowodanowo-insulinowej, np. jeśli na czczo wynik przekroczy 99 mg/dl, a po godzinie lub dwóch od obciążenia wynik przekroczy 140 mg/dl lub przeciwnie, kiedy po obciążeniu nastąpi hipoglikemia. Jeśli krzywa cukrowa została już wykonana to zapraszam do skonsultowania wyniku, ponieważ może pojawić się kilka kwestii w interpretacji wyniku, na które należy zwrócić uwagę. Zapraszam do kontaktu z poradnią Profidiet stacjonarnie lub online.

Dzień dobry, można określić, czy Pacjent boryka się z tym schorzeniem poprzesz stosunek insuliny na czczo oraz glukozy na czczo - wskaźniki HOMA-IR oraz QUICKI. Dodatkowo krzywe (glikemiczna oraz insulinowa 3-punktowa) również mówią o tym, czy nie mamy do czynienia z hiperinsulinemią lub hipoglikemią - postępowanie żywieniowe w obu przypadkach jest różne. Pozdrawiam serdecznie.
Z badania krzywej cukrzycowej można wykryć insulinoodporność poprzez określenie, jak organizm reaguje na insulinę i jak wpływa ona na poziom glukozy we krwi. Krzywa cukrzycowa polega na pomiarze poziomu glukozy we krwi na czczo oraz po posiłku, a także po podaniu insuliny. Jeśli po podaniu insuliny poziom glukozy we krwi nie spada prawidłowo, jest to objawem insulinoodporności. W takim przypadku, specjalista endokrynolog może przepisać dalsze testy, aby potwierdzić diagnozę.