Jak wyleczyc toksyczny wstyd? poczucie niskiej wartosci i poczucie ze jest sie nic nie wartym

2 odpowiedzi
Jak wyleczyc toksyczny wstyd? poczucie niskiej wartosci i poczucie ze jest sie nic nie wartym
Warto wziąć pod uwagę psychoterapie i przyglądnąć się swoim wewnętrznym monologom.
Wstyd to emocja samoświadomościowa. Kształtuje się około 2-3 roku życia, kiedy dziecko potrafi już skoncentrować się na sobie i ocenić swoje zachowanie. Czyli poczucie wstydu zależy od tego w jaki sposób dokonujemy swój wewnętrzny proces oceny sytuacji. Oczywiście przyjmowany (modelowany) jest ten schemat od osób dorosłych (czynnik środowiskowy) i zależy również od wrażliwości dziecka (czynnik genetyczny). A wiec jest to schemat wewnętrznej oceny siebie i danej sytuacji.
Ocena przebiega mniej więcej tak:
Czy, za to co się stało, jestem odpowiedzialny?
Czy, to co się stało, jest dobre czy złe?
Z czego wynika to, co się stało?
I w zależności od odpowiedzi możemy poczuć wstyd, poczucie winy, dumę lub pychę.
Przy wstydzie ocena wewnętrzna dotyczy "osoby" nie zachowania (atrybucja globalna).
Czyli np. : "Taka jestem niezdarna". "Taka jestem głupia."
Zamiast: "Spóźniłam się, bo późno dziś wstałam." (Atrybucja szczegółowa - czyli ocena zachowania w danym momencie). Wtedy nie uderzamy w "siebie" i mamy możliwość korekty swojego zachowania. Wtedy pojawi się poczucie winy, a nie wstyd. Poczucie winy motywuje by coś zrobić, wstyd powoduje, że się kurczymy i chcemy zniknąć.
Zmieniajac monolog wewnętrzny, jest duża szansa na wzrost swojego poczucia wartości i wzrost poczucia dobrostanu. Powodzenia w troskliwej drodze do siebie.

Witam, chroniczny, toksyczny wstyd, może być bardo wyniszczający, odbiera radość życia. Najczęściej rodzi się on w znaczących, ważnych i bliskich relacjach. Warto spróbować psychoterapii, aby poznać mechanizm jego powstania, z czym się wiąże, co go włącza bo i jak sobie z nim radzić. Specjalista może pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości i odzyskaniu satysfakcji z życia. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie