Jak wyleczyć dyskopatie lędźwiową?

3 odpowiedzi
Witam.Około 3 lat temu doznałem urazu kręgosłupa lędźwiowego na siłowni,wykonywałem przysiady na suwnicy i dobrałem zbyt duże obciążenie.Od tej pory codziennie towarzyszy mi umiarkowany ból w tamtych okolicach,obecnie promieniuje on aż do stóp,nasila się przy pochylaniu a także gdy stoję lub siedzę długo w jednym miejscu,odczuwam go cały czas niezależnie od przyjmowanej pozycji ulgę przynosi jedynie trójzgięcie w stawach biodrowych i kolanowych wtedy ból prawie że znika.Dosyć rzadko ale jednak miewam uczucie kłócia,czasami odczuwam krótkotrwałe skurcze mięśni w rożnych częściach ciała.Zdarza się sporadycznie,że stojąc na dwóch nogach i przenosząc,większa część ciężaru ciała na jedną z nich,noga(ta bardziej obciążona) mimowolnie ugina mi się w kolanie.
Mam kilka wizyt u neurologa i ortopedy za sobą.Neurolog po zleceniu TK kręgosłupa stwierdził dyskopatie lędźwiową,przepisał następujące leki(łącznie) :Nabuton VP,Melobax,Poltram Combo,Karbagen,Biofenac,Gabapentin Teva.Nie odczułem po żadnym z nich jakiejś znacznej poprawy,ale muszę się przyznać ,że szybko z nich rezygnowałem ze względu na brak rezultatów i zażywałem je dosyć nieregularnie.Poza tym leki te zwalczają objawy a nie przyczynę bólu ,czy może się mylę?Oprócz leków lekarz zalecił możliwie "oszczędzać kręgosłup" ,starać się nie schylać,podnosić rzeczy na ugietych kolanach itd. dużo chodzić i pływać.W miarę możliwości stosowałem się do tego,na basen ostatnio chodzę systematycznie,niestety nie odczułem zauważalnej poprawy.Chodziłem też na rehabilitacje 2x po 10 zabiegów ultradźwięki,laser i ćwiczenia jednak to też na niewiele się zdało.Ogólnie czuję się jeszcze gorzej na tą chwilę niż zaraz po urazie.Co mógłbym jeszcze zrobić,czego spróbować,aby skutecznie leczyć to schorzenie?
Poniżej podaje wynik z TK kregosłupa z przed ponad roku

Wysokość trzonów kregów zachowana
Na poziomie l5/S1: węższa przestrzeń miedzytrzonowa, zaostrzenia krawedzi trzonów oraz tylno-pośrodkowe uwypuklenie krążka na ok. 3-3,5mm z przyleganiem do lewego korzenia S1
Powierzchnia przekroju kanału kręgowego jest w normie na badanych poziomach
Witam, w przewlekłych dolegliwościach bólowych kręgosłupa podstawą jest kinezyterapia, leki przeciwbólowe i fizykoterapię stosuje się tylko w zaostrzeniach. Przed rehabilitacją można jeszcze rozważyć wykonanie badania czynnościowego RTG odc LS w celu ewentualnie zobrazowania niestabilności. Należy również pamiętać, że są różne techniki kinezyterapii, jeżeli jedna nie pomada to trzeba próbować innej. W razie nasilenia dolegliwości a szczególnie poczucia osłabienia kończyn lub zaburzeń zwieraczy np. nietrzymania moczu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Wymaga też systematyczności.
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Szanowny Panie, badanie TK kanału kręgowego wykazało bardzo niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Wskazane badanie rezonansu magnetycznego, które może coś więcej wyjaśnić i oczywiście konsultacja neurologiczna po wykonaniu tego badania. Co do leczenia to bez zbadania chorego nic nie mogę doradzić. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz