Jak wygląda spotkanie z psychologiem? Bardzo się tego obawiam, bo nie lubię o sobie mówić, a podświa

3 odpowiedzi
Jak wygląda spotkanie z psychologiem? Bardzo się tego obawiam, bo nie lubię o sobie mówić, a podświadomie wydaje mi się, że już nikt inny nie będzie w stanie mi pomóc. Mój problem to kompletny brak chęci do życia. Mam rodzinę, mam pieniądze, nie jestem ciężko chora i nie jestem niepełnosprawna. Nie jestem też nieatrakcyjna. Mam swój biznes, który idealnie pnie się w górę. Po prostu nie potrafię cieszyć się życiem. Już w młodości miewałam myśli samobójcze, ale nigdy nie doszło to do skutku, bo chciałam pomimo moich obaw walczyć o swoje życie i ujrzeć w końcu jakiś jego sens. Minęły lata, sensu nie widzę dalej.
Droga Pani,
pacjent i psycholog muszą przede wszystkim budować zaufanie pomiędzy sobą. Rolą specjalisty jest m.in. stworzenie takich warunków, by w gabinecie czuli się Państwo bezpiecznie i komfortowo. Zachęcam do znalezienia psychologa w swojej okolicy i umówienia się na wizytę.
Pozdrawiam Panią, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry, pierwsze spotkanie z psychologiem wygląda dokładnie tak jak pierwsze spotkanie z każdą inną obcą osobą. Nie zna Pani osoby, która jest w gabinecie, tak samo jak ta osoba nie zna Pani. Dopiero przy pierwszym spotkaniu czuje Pani, czy to zadziała, czy jest chemia i czy chce Pani opowiedzieć tej drugiej osobie o swoich problemach. Nie ma żadnego skryptu, jak ta rozmowa powinna wyglądać. Po prostu przy pierwszym spotkaniu zaczynacie się poznawać i może się tak zdarzyć, że padną same ogólniki i nie dotkniecie istoty problemu. Ale proszę się nie zniechęcać, ponieważ to od Pani zależy, czy osoba siedząca na fotelu naprzeciwko wzbudziła w Pani zaufanie i chciałaby Pani się przed nią bardziej otworzyć, co może nastąpić podczas następnych spotkań. Jeśli czuje Pani po tym pierwszym spotkaniu, że to jednak nie to, proszę szukać dalej aż do skutku. Psycholog, to taki sam człowiek jak Pani, ma swoją gestykulację, swój tembr głosu, specyficzny śmiech – to wszystko może panią drażnić, więc nic z tego nie będzie. Będzie dobrze, jak po wejściu do gabinetu poczuje Pani, że to właśnie to.
Odczucia, jakie Pani opisuje mogą wskazywać na stan obniżonego nastroju, który może prowadzić do depresji. Dlatego namawiam Panią, aby nie zwlekała z wizytą u psychologa i podzieliła się z nim swoimi „demonami”. To pomoże Pani zrozumieć, dlaczego się tak czuje. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki, Małgorzata Ostrowska
Dzień dobry,

nowe sytuacje często wzbudzają niepokój. To naturalne. Jest kilka spraw, które warto wiedzieć przed pierwszym spotkanie z psychologiem, aby było ono bardziej komfortowe. Warto wiedzieć, że psycholog nie oczekuje od pacjenta konkretnego zachowania. Można się spróbować przygotować do tego, co chcemy powiedzieć, można spontanicznie odpowiadać na pytania – w zależności jaka forma jest dla nas wygodniejsza. Istnieje szereg spraw, o które psycholog może zapytać podczas pierwszego lub kilku pierwszych spotkań: skąd decyzja o przyjściu na spotkanie, jakie były dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemem, a także czemu ma służyć terapia. Mogą też paść pytania o kontekst rodzinny, zawodowy, dzięki temu łatwiej jest psychologowi zrozumieć sprawę. Warto pamiętać, że sesje są poufne i dobrowolne, a jak coś wzbudzi naszą ciekawość, to możemy zadawać pytania. Jeśli niepokój związany ze spotkanie jest bardzo niekomfortowy, to możan spróbować powiedzieć o tym psychologowi, nazwanie czegoś głośno czasem sprawia, że napięcie się obniża.

Pozdrawiam,
Agata Seweryn