Jak wesprzeć przyjaciółkę po śmierci samobójczej jej ojca? Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzi

2 odpowiedzi
Jak wesprzeć przyjaciółkę po śmierci samobójczej jej ojca?
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzielenie rady, jak mogę wesprzeć moją przyjaciółkę (osoba dorosła), po śmierci samobójczej jej ojca, który zmagał się z wysokozaawansowaną chorobą nowotworową. Jej rodzina szykowała się na śmierć ojca w wyniku choroby, jednak samobójstwo stało się naturalnie niespodziewaną sytuacją. Przyjaciółka jest na bardzo wczesnym (kilka dni) etapie żałoby. Czy jestem w stanie jej realnie pomóc? Jak to zrobić?
Serdecznie dziękuję za pomoc
To jest mocno traumatyczne wydarzenie. Nic nie wiem o tym, co sie z Pani przyjaciolka dzieje, wiec trudno cos powiedziec. Prosze sprawdzic czy ta osoba bedzie miala w swoim otoczeniu swoich bliskich. Z reguly to wystarcza. Jesli pojawia sie jakies somatyczne objawy, mocny spadek nastroju >2 tygodnie, prosze polecic jej zapisac sie do psychologa/terapeuty lub psychiatry.

W takiej sytuacji, to co może Pani zrobić dla przyjaciółki to umożliwić jej przeżycie żałoby w taki sposób jaki ona tego potrzebuje oraz być przy niej, towarzyszyć jej w tym jeśli będzie ona tego potrzebować - przytulić, wysłuchać. Pomocne może być również zajęcie się codziennymi sprawami tak by ją odciążyć i dać przestrzeń do skupienia się na sobie - np. poprzez zrobienie zakupów, zapewnienie posiłków, zajęcie się dziećmi itp. Pozdrawiam serdecznie