jak radzić sobie z nerwicą lękową.

3 odpowiedzi
Od zawsze byłam strachliwa, wrażliwa i delikatna jeśli chodzi o moje wnętrze. Natomiast od 5 lat dokuczają mi objawy nerwicy (potwierdzone przez lekarza rodzinnego, radiologa i neurologa). Wówczas zalecono mi doraźne zażywanie hydroxyzinum 10mg . Momentem kulminacyjnym w moim życiu była śmierć babci właśnie 5 lat temu, potem pół roku później choroba nowotworowa taty, następnie sama zachorowałam na dwa lata, przez co już zupełnie przestałam sobie radzić ze stresem. uważam się za osobę opanowaną i spokojną, natomiast zauważyłam, że chyba zbyt wiele sytuacji życiowych zaczyna mnie przerażać tj: nowa praca, konieczność prowadzenia auta na nowych trasach (bowiem 3 miesiace temu wyjechałam za granicę), konieczność mówienia w obcym języku, chyba wszystko co nowe i nieznane. Oczywiście zmuszam się czasami do kroku naprzód, ale z wielkim wysiłkiem i kolejnym wielkim stresem. Hydroxyzinum oczywiście pomaga ale mogę wziąć je tylko na noc, żeby nie prowadzić auta pod wpływem leków oraz mieć jasny umysł w pracy. Jakie kroki powinnam podjąć w takiej sytuacji ? Czy istnieją jakieś ćwiczenia, sposoby radzenia sobie ze stresem etc. ?
Witam serdecznie,
Z tego co Pani pisze wynika, że w ostatnim czasie w Pani życiu miało miejsce wiele stresujących i trudnych wydarzeń. To naturalne, że w nowych sytuacjach pojawia się stres, pytanie jak Pani sobie z nim radzi i co konkretnie stanowi dla Pani główny problem, co oznaczają dla Pani wspomniane objawy nerwicy. Być może warto zastanowić się nad udaniem się do psychologa/terapeuty w celu analizy pojawiających się u Pani trudności (o ile jest taka szansa w obecnym miejscu zamieszkania)? Proszę również pamiętać, że lek, który Pani przyjmuje ma działanie doraźne, nie rozwiązuje problemu. Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem, warto w swoim planie dnia umieszczać elementy relaksu - tj. aktywność fizyczną, rozwijanie zainteresowań, kontakty z innymi ludźmi.
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Pietrzak (karolinapietrzak.pl)

Zastanawiam sie czy w pani sytuacji nie lepiej jest zdecydowac sie na terapie, dzieki ktorej bedzie pani mogla prowadzic auto bez koniecznosci brania lekow. A ćwiczenia mysle ze moga okazac sie pomocne jako element terapii. To wazne ze pani nie ustaje i poszukuje rozwiazania problemu. Zachecam do spotkania konsultacyjnego z terapeuta ktory wzbudza pani zaufanie. Powodzenia, pozdrawiam pania. Bartosz Lamch
Szanowna Pani, fakt, że już 5 lat radzi sobie Pani z objawami nerwicy i z taką ilością trudnych wyzwań jedynie przy pomocy hydroxyzinum, świadczy o Pani wyjątkowej sile. Być może jednak warto spróbować podjąć się psychoterapii, aby zamknąć niektóre rozdziały w Pani życiu i naładować swoje 'energetyczne baterie' na nowo. Jeśli to rozwiązanie na ten moment Pani nie przekonuje, to polecam literaturę z zakresu mindfulness. Ważne jest również pozwolenie sobie na wyładowanie stresu - znalezienie takiego sposobu odpoczynku, który przyniesie Pani odprężenie. I ostatnia rzecz - opisane przez Panią sytuacje mogły zachwiać Pani poczuciem bezpieczeństwa i poczuciem kontroli nad życiem, prawdopodobnie więc należałoby pracować nad przywróceniem Pani poczucia kontroli nad tym, na co można mieć wpływ oraz znalezieniem sposobów radzenia sobie z tym, co jest poza Pani kontrolą. Pozdrawiam i mam nadzieję, że znajdzie Pani swoją drogę do równowagi.