Jak radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami?

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja przeszłość jest dla mnie źródłem powracającego bólu i cierpienia. Nigdy nie zapomnę chwili, w której mój partner mnie uderzył. Do dziś mam dużą nieufność wobec mężczyzn, odczuwam jednocześnie strach i odrazę do nich. Na początku był miłym i czułym mężczyzną (jak później powiedział, to był miły aby mnie zdobyć). Z czasem to się zmieniło. Gdy wracał z pracy był opryskliwy, wulgarny...wtedy obrywałam. Bił tak, że nic nie było widać. Próbowałam rozmawiać co się z nim dzieje ale on mnie zbywał ironicznym uśmiechem. Albo mówił, że kobiety trzeba krótko trzymać, że są gorsze i głupsze od mężczyzn. Bardzo się go bałam. Chciałam tylko lepszego życia, bo sama nie miałam szczęśliwego dzieciństwa w domu pełnym przemocy (ze strony ojca alkoholika) i alkoholu. Któregoś dnia stwierdził,że jestem po to aby go zadowalać i próbował siłą zaciągnąć mnie do łóżka. Mój płacz poskutkował, bo skończyło się tylko na obmacywaniu mnie( chociaż to i tak było straszne). Piszę w czasie przeszłym, bo mój partner zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Koleżanka z pracy namawia mnie na wizytę u specjalisty. Zna ona po części historię mego życia. Może ma rację i potrzebna mi pomoc? Na dzień dzisiejszy jestem załamana swoim życiem, boję się zaufać komukolwiek, nic mnie nie interesuje, unikam ludzi. Chciałam mieć normalnego przyjaciela w życiu a wszystko wyszło nie tak. Już nie potrzebuję faceta, chcę przez resztę życia być sama. Jak Państwo myślicie dam radę sama poukładać swoje życie, czy potrzebna mi pomoc specjalisty?
Szanowna Pani, pisze Pani o traumatycznych przeżyciach z okresu jak mniemam wczesnej dorosłości, kiedy to żyła Pani w związku z osobą wobec Pani silnie przemocową, o być może cechach psychopatycznych. Nic, więc dziwnego, że nie potrafi Pani teraz zaufać mężczyznom i żywi Pani do nich odrazę, odczuwając jednocześnie strach. A to wszystko, to wydarzenia z okresu dorosłości, które nakładają się na doświadczanie alkoholizmu rodzica we wczesnych latach życia Z punktu widzenia psychologii psychoterapii ważne jest to jakie cele Pani chce przed sobą postawić w życiu i ewentualnie, z którymi jest problem w zakresie ich realizacji. Specjalista może pomóc w zrozumieniu Pani indywidualnego funkcjonowania psychicznego i trudności w realizowaniu tych celów, jakie z niego wynikają, tudzież powodów doświadczanych objawów.
Wierze, że ludzie mają zdolność do radzenia sobie z problemami we własnym życiu. Tak samo wierzę, że i Pani może sobie z większością poradzić. Wierzę, też, że wizyta u specjalisty może Pani pomóc radzić sobie z nimi efektywniej, przezwyciężać trudności i ograniczenia, których być może nie potrafi Pani przezwyciężyć sama.
Pozdrawiam

Witam, Pani list jest bardzo poruszający z powodu opisywanych przez Panią trudnych sytuacji, które miały miejsce w Pani życiu. Jestem przekonana, że pomoc specjalisty mogłaby być przydatna dla Pani z wielu powodów. Po pierwsze pisze Pani, że na dzień dzisiejszy jest Pani załamana, nieufna i unika Pani ludzi, nie jest to komfortowy stan do życia i pełnienia ważnych ról i obowiązków życiowych. Po drugie wspomina Pani, że Pani przeszłość jest źródłem bólu i cierpienia. Warto zatem poradzić sobie z tą przykrą przeszłością, która zapewne ma nadal wpływ na Pani samopoczucie i wybory życiowe dokonywane obecnie i w przyszłości. Niestety często tak bywa, że przydarza nam się w życiu to, czego najbardziej chcemy uniknąć, w Pani przypadku trudna relacja z partnerem, mogła mieć związek z Pani doświadczeniami rodzinnymi. Po trzecie, śmierć ważnej w życiu osoby, powoduje przeżywanie żałoby, a ten proces jest szczególnie trudny, jeśli nasza relacja z kimś, kto odszedł, była skomplikowana i pełna sprzecznych uczuć. Serdecznie zachęcam Panią do skorzystania z porady specjalisty i podjęcia psychoterapii, która może być dla Pani szansą na lepsze samopoczucie i budowanie dobrych, bezpiecznych relacji zarówno z kobietami jak i mężczyznami. Pozdrawiam.
Myślę podobnie jak ta Pani koleżanka, że warto się udać po pomoc do specjalisty.
Nie można przez internet udzielać rad, ani pouczać - zmiana jest możliwa w wyniku terapii, do czego Panią zachęcam podobnie jak ta koleżanka z pracy. Życzę dobrych decyzji, Janina Czech