Nazywam się Sonia Korus – Deka, jestem psychologiem i psychoterapeutą. Pięcioletnie studia psychologiczne ze specjalnością psychologia kliniczna człowieka dorosłego ukończyłam na Wydziale… więcej

Umów wizytę

info-iconCreated with Sketch. Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.
 • Dzień dobry. Zacznę od tego, że podejrzewam u siebie jakieś zaburzenie osobowości.Mam 20 lat. Moja mama choruje na schizofrenię paranoidalną od około 20 lat. Będąc małym dzieckiem (okres przedszkolny) miałam w domu awantury i krzyki nawet w nocy, związane z chorobą mamy. Postaram się opisać swoje zachowanie,… Więcej

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Sonia Korus-Deka

  Witam, Pani list jest pełen niepokoju, więc przede wszystkim ważne, żeby Pani wiedziała, że schizofrenia w Pani przypadku nie jest nieunikniona, a rodzic z tą chorobą, nie oznacza automatycznego oddziedziczenia.… Więcej

 • Witam Szanowną Panią doktor. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda przebieg wizyty u seksuologa i czy w ostateczności konieczne jest rozebranie się ? I czy seksuolog ma prawo zażądać tego od pacjenta ? Mam pewne problemy tej natury i zastanawiam się czy na wizycie u specjalisty zostanę poproszony o zdjęcie… Więcej

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Sonia Korus-Deka

  Witam, pierwsza wizyta u seksuologa może być rzeczywiście stresem, jednak nie będzie wymagała zdjęcia odzieży. Seksuolog zbierze wywiad umożliwiający zrozumienie problemu. Rozmowa będzie dotyczyła stanu… Więcej

Doświadczenie i kwalifikacje

about-me-iconCreated with Sketch. O mnie

 • Nazywam się Sonia Korus – Deka, jestem psychologiem i psychoterapeutą. Pięcioletnie studia psychologiczne ze specjalnością psychologia kliniczna człowieka dorosłego ukończyłam na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyłam także specjalistyczne szkolenie w dziedzinie psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, uzyskując tym samym uprawnienia stosowne do prowadzenia psychoterapii.
  Ukończyłam również studia podyplomowe w zakresie interwencji kryzysowej oraz uzyskałam certyfikat terapeuty środowiskowego.

  Doświadczenie zawodowe w zakresie psychologii klinicznej i psychoterapii zdobywałam pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Nerwic NZOZ Feniks, Zespole Leczenia Środowiskowego, Ośrodku Wsparcia dla Kobiet w Zabrzu oraz Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Centrum Psychiatrii w Katowicach.
  Prowadzeniem Psychoterapii zajmuję się od ponad 10 lat. Obecnie pracuję w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym i Poradni Zdrowia Psychicznego przy Centrum Psychiatrii w Katowicach. Jestem psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji, spełniającym wszystkie wymogi Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  Dbam o swój warsztat zawodowy poddając pracę psychoterapeutyczną regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, poszerzam także swoją wiedzę poprzez fachową literaturę oraz uczestnictwo w konferencjach naukowych.
  Pracuję z osobami chorującymi psychicznie, cierpiącymi z powodu nerwic, depresji, zaburzeń osobowości, ale także z osobami zdrowymi, które znalazły się w kryzysie, mają problemy w życiu prywatnym i zawodowym lub po prostu chcą lepiej poznać siebie i rozwijać własne możliwości.
  Prowadzę także specjalistyczne poradnictwo psychologiczne dla osób pracujących w zawodach szczególnie narażonych na stres takich jak ratownicy medyczni i strażacy.

  Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów oraz Śląskiego Stowarzyszenia „Ad Vitam Dignam”. W swojej pracy kieruję się zasadami Kodeksu Etycznego Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Ukończone szkoły

 • Uniwersytet Śląski
 • Krakowskie Centrum Psychodynamiczne
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego

Znajomość języków

 • angielski

Staże

 • Wojewódzki Ośrodek Leczenia Nerwic w Krakowie
 • Centrum Psychiatrii w Katowicach

Certyfikaty

 • Sonia Korus-Deka, psycholog w mieście Katowice - Certyfikaty
 • Sonia Korus-Deka, psycholog - Certyfikaty
 • Sonia Korus-Deka, Katowice - Certyfikaty

Choroby

 • zaburzenia emocjonalne
 • kryzys życiowy
 • kryzys zawodowy
 • kryzys emocjonalny
 • zaburzenia osobowości
 • zaburzenia lękowe (nerwice) – napady paniki, ogólny lęk, fobie,
 • depresja
 • kryzys psychotyczny, schizofrenia, CHAD
więcej

Ocena pacjentów

Dodaj własną opinię
5

Ogólna ocena
8 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Gabinet LekarskiUsługa: porada psychologiczna

  Pani Sonia to bardzo dobry fachowiec. Poza tym jest bardzo sympatyczna. Jej porady bardzo mi pomagały. Godny polecenia specjalista.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: W innym miejscuUsługa: obniżony nastrój

  Pani Sonia daje poczucie zrozumienia. Zawsze cierpliwie czeka na wypowiedź pacjenta.Kieruje bardzo czytelne informacje zwrotne. Prowadzi rozmowę w taki sposób, żeby pacjent mógł świadomie podjąć decyzje. Pani Sonia naprawdę wzbudza zaufanie!


  Serdecznie dziękuję za pomoc :)

  mgr Sonia Korus-Deka2017-08-29

  Dziękuję i pozdrawiam :)

 • A
  Lokalizacja: W innym miejscuUsługa: Psychoterapia depresji

  Trafiłam do p. Sonii po przejściu depresji i wypalenia zawodowego. Widujemy się regularnie od stycznia i widzę, oraz co ważniejsze, czuję w sobie poprawę. Wróciłam do normalnego życia ale wciąż buduję z pomocą p. Sonii moją wewnętrzną siłę. Ciężko jest się zmienić w dorosłym życiu, gdy charakter człowieka jest już ukształtowany. Ale z pomocą drugiego człowieka mozna wiele osiągnąć - p. Sonia nie mówi, co mamy robić z życiem. Ona zadaje nam pytania tak, abysmy sami sobie na nie odpowiadali. Miła, życzliwa. Uważnie słucha, czasami absurdalnych rzeczy lub takich, które przez innych uznane by były za nieistotne. Wykazuje dużo zrozumienia i cierpliwości. Polecam p. Sonię bo jest świetnym fachowcem, ktory uratował mi życie i pomaga je układać na nowo.

  mgr Sonia Korus-Deka2017-07-13

  Dziękuję ;)

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Gabinet Lekarski

  Pani Sonia wykazala się empatia i szybko odpowiedziala na moja prośbę o pomoc terapeutyczna. P. Sonia pomogla mi uporac sie z trudnymi myslami, negatywnym obrazem siebie oraz nagla depresja poporodowa. Mimo, że praca nad sobą jest trudna, to dzięki tej terapii lepiej radze sobie z problemami życia codziennego, bardZiej zrozumiale sa dla mechanizmy mojego postepowania w przeszlosci. Dziś mogę wyciagac z nich wnioski i poprawiac jakość swojego życia.

  mgr Sonia Korus-Deka2017-07-02

  Dziękuję bardzo i życzę powodzenia ;)

 • K
  Lokalizacja: Gabinet LekarskiUsługa: konsultacje psychologiczne

  Pani Sonia to przemiła osoba, moja podpora życiowa. Każde spotkanie nastraja dobrze do życia. Lekarz godny polecenia.

  mgr Sonia Korus-Deka2017-07-02

  Dziękuję ;)

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Gabinet Lekarski

  Bardzo dobry profesjonalista. Mogę z czystym sumieniem polecić tę psychoterapeutkę z Katowic. Pomaga!

  mgr Sonia Korus-Deka2017-07-02

  Dziękuję ;)

 • K
  Lokalizacja: Gabinet LekarskiUsługa: psychoterapia

  Byłem w terapii u Pani Korus przez dwa lata. Terapia była skuteczna i przebiegała w przyjaznej atmosferze.

  mgr Sonia Korus-Deka2017-07-02

  Dziękuję i pozdrawiam ;)

 • D
  Lokalizacja: Gabinet LekarskiUsługa: psychoterapia

  Pani Sonia jest godnym polecenia psychologiem. Byłam u niej na kilku konsultacjach i zgodziła się na prowadzenie mojej psychoterapii. Jest przyjaźnie nastawiona i wyrozumiała. Nie ocenia, za to akceptuje. Zadaje dobre pytania i daje czas na zastanowienie się, co czasem może wydawać się krępujące, ale jest jednak potrzebne. Pani psycholog jest w pełni dyskretna.
  Jeśli ktoś zastanawia się nad podjęciem psychoterapii to warto spróbować i nie rezygnować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości omówić je na spotkaniu.

  mgr Sonia Korus-Deka2017-04-04

  Dziękuję :)