Jak powstrzymać przybieranie na wadze przy chorej tarczycy?

7 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 40 lat i 159 cm wzrostu. Od roku leczę się na niedoczynność tarczycy i biorę hormon Eutyrox 75. Rok temu zanim zaczęłam brać tabletki, bo biorę jeszcze Bisocard 5 ważyłam 86 kg a obecnie ważę 96 kg. Wiem, że czasem sobie pozwalalm na słodycze, moje posilki czasem są nieregularne. Zaczęłam biegaą ale waga nadal wzrasta. Boję się, że za chwilę stracę calkowitą kontrolę nad sobą. Ruchu mam dużo, bo przy dzieciach, do tego ogródek. Proszę o poradę.
Dzień dobry Pani. Jeżeli poziom TSH poprzez farmakoterapię został unormowany, zalecałabym wykonanie dodatkowych wyników badań w kierunku chorób autoimmunologicznych: anty-TPO i anty-TG oraz krzywą glukozowo-insulinową. Jednak najważniejszą rzeczą, aby zaczęła Pani redukować tkankę tłuszczową, jest ustalenie odpowiedniej dla Pani wieku i aktywności fizycznej kaloryczności posiłków oraz ich jakości. Przyrost tkanki tłuszczowej, zwany nadwagą czy otyłością zawsze wynika ze spożywania zbyt dużej ilości pokarmów w kontekście zapotrzebowania organizmu i najczęściej idzie w parze ze spożywaniem bardzo przetworzonej, wysokowęglowodanowej i wysokotłuszczowej żywności, która nie tylko nie dostarcza organizmowi żadnych witamin i minerałów, ale jeszcze go zubaża. Osoby otyłe najczęściej są po prostu niedożywione (jakościowo). Proszę spisać wszystko co Pani zjada i wypija przez kilka dni i zastanowić się, jakiej wartości są to produkty. Proszę całkowicie zrezygnować ze słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej. Proszę spróbować wprowadzić pewien porządek w Pani codzienny tryb życia - cztery, pięć posiłków dziennie, w każdym z nich nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych (do wyboru pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, amarantus), dobrej jakości białka (do wyboru chude ryby, nabiał, jaja, chude mięso) oraz co najważniejsze, nie powinno zabraknąć w każdym posiłku warzyw i ewentualnie mały owoc na deser. Nie podjadać w międzyczasie, pić odpowiednią ilość płynów. Proszę pamiętać, że są to tylko bardzo ogólne zalecenia i aby zbilansować konkretne menu, dietetyk musi mieć dużo więcej informacji na temat Pani stanu zdrowia (poziom hormonów, alergie itd.) i aktywności fizycznej. Przy niedoczynności tarczycy niewskazane jest również spożywanie niektórych produktów w postaci surowej i w dużych ilościach (kapusty, brokułów, kalafiora, soi itd.). Najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Pani ustalić odpowiednie, dobowe zapotrzebowanie energetyczne, pokaże błędy żywieniowe, wskaże produkty, które będą przyczyniały się do przyspieszenia przemiany materii oraz te, które nie są wskazane i zbyt obciążają organizm przy Pani stanie zdrowia. Ustali również szczegółowy jadłospis i z pewnością zacznie Pani tracić tkankę tłuszczową. Dobierając jednocześnie odpowiedni rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego, nie tylko przyspieszy Pani ten proces, ale ujędrni ciało, zwiększy siły fizyczne i zdecydowanie poprawi Pani samopoczucie. Pozdrawiam serdecznie. Sylwia Orłowska.

Zapraszam na konsultacje dietetyczną, gdzie zrobimy analizę składu ciała, sprawdzimy nawyki żywieniowe, ustalimy dla Pani indywidualny program żywieniowy.
Witam serdecznie,
Proszę przede wszystkim uregulować pory posiłków oraz - co tu ukrywać - ograniczyć słodycze, które najszybciej powodują tycie, szczególnie w rejonie brzucha. Pomocne może być założenie dzienniczka żywieniowego, w którym będzie pani notować spożywane posiłki - to stara, lecz dobra metoda kontrolowania tego, co spożywamy. Sugeruję również wziąć również pod uwagę całą pani sytuację zdrowotną, stąd przed konsultacją, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych:
- pełen lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy)
- glukoza
- insulina na czczo
- panel tarczycowy (TSH, anty-TPO, anty-TG a idealnie również fT3, fT4)
- próby wątrobowe.
96kg przy 159cm wzrostu daje nam BMI (podstawowy wskaźnik optymalnej masy ciała) równy 38, co świadczy o poważnej otyłości, która będzie pociągać za sobą kolejne skutki zdrowotne, stąd proszę potraktować temat poważnie.

Pozdrawiam,
Anna Falisz
Pierwszą rzeczą jest to czy ma Pani dobraną odpowiednio dawkę hormonów. Objawia się to ustabilizowanym poziomem TSH i powinien być on w normie. Jeśli tak nie jest, to jest to najczęstsza przyczyna wzrostu masy ciała akurat przy niedoczynności. Drugą rzeczą jest jakość diety - nie tyle kaloryczność jest najważniejsza, a właśnie jakość, czyli to jakie Pani produkty wybiera do przygotowywania dań. Czy są to produkty świeże (warzywa i owoce) czy raczej przetworzone (drożdżówki, pieczywo z zamrożonego ciasta, gotowe dania w słoikach itp.). W przypadku niedoczynności dieta powinna zawierać duże ilości selenu, cynku, miedzi, magnezu, jodu oraz witamin z gr. B. Zalecana jest również suplementacja wyżej wymienionych składników, dobrze jest również zbadać sobie poziom witaminy D, która odpowiada praktycznie za wszystkie procesy w naszym organizmie. Zauważyłam wśród swoich pacjentów, że ograniczenie lub eliminacja nabiału oraz zbóż glutenowych przynosi efekty w redukcji masy ciała. Myślę, że przyczyna tkwi właśnie w niskiej wartości odżywczej tych produktów: jogurty owocowe, desery mleczne, pieczywo z zamrożonego ciasta - są to produkty, w które dieta standardowego Polaka obfituje, a zbyt duża ich ilość powoduje, że nie ma w diecie lepszych składników. Proszę włączać w dietę świeżo przygotowane koktajle warzywno-owocowe, pestki, nasiona i orzechy. Pozdrawiam.
Witam, sama aktywność to tylko 1 element. Aby uzyskać odpowiednią masę ciała należy włączyć zdrowe odżywianie z dobrze zbilansowaną dietą.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Do każdej osoby należy podchodzić indywidualnie i przy tak znikomej ilości danych nie jestem w stanie wyłapać gdzie leży problem. Może to być np. źle dobrana dawka leku, dieta czy aktywność fizyczna. Najważniejszą zasadą przy niedoczynności tarczycy, która niestety często jest łamana ze względu na błędne przekonanie na temat odchdzania jest to, żeby nie obniżać kaloryczności poniżej podstawowej przemiany materii. Głodówki są najgorszą mozliwą sytuacją. Związane jest to z tym, że tarczyca odpowiada między innymi za tempo przemiany materii (tzw. metabolizm). Niedoczynność tarczycy sama w sobie to tempo zwalnia, zbytnie obniżanie kaloryczności również. Przy podanych parametrach PPM wynoki ok. 1700 kcal - czyli nie należy zjadać mniejszej ilości kalorii. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej podaży białka oraz zwiększonej ilości wypijanej wody. Ponadto dodatek przypraw takich jak chili czy cynamon również ma pozytywny wpływ na metabolizm. Ostatnią i najważniejszą sprawą jest regularna aktywność fizyczna.
Musi pani byc na diecie, ktora nalezy zastosowac przy niedoczynnosci tarczycy. Najlepiej na diecie Samuraja lub na diecie opartej na wyniku nietolerancji pokarmowej.