Jak powinnam zareagować, gdy moja 5 letnia, wrażliwa córka chcąc huśtać się obok siostry powiedziała

2 odpowiedzi
Jak powinnam zareagować, gdy moja 5 letnia, wrażliwa córka chcąc huśtać się obok siostry powiedziała o ok 2 letnim chłopcu mniej więcej, że chłopczyk jest głupi. Upomnieliśmy z mężem córkę. Wtedy mama/babcia powiedziała do mojej córki, że "chłopczyk nie jest głupi, a ty jesteś przemądrzała". Ja odpowiedziałam, że "pani jest przemądrzała zamiast dać dobry przykład". Czuję niedosyt. Wiedziałam jak bardzo to dotknęło córkę, jakie miała łzy w oczach. Po fakcie, w domu, córka nawet wypierała się, że go nazwała tylko tak mówi powiedziała. Nie zrobiła tego świadomie. Z jednej strony niby każdy dostał po "razie", ale jednak to nie to samo, gdy obraził dorosły, ktorego się nie wyzwało. Ja nie obraziłam dziecka tej pani, więc ta pani nie powinna obrażać mojego, tylko zwrócić uwagę, że tak nie wolno przezywać. Córka pobudziła się też batonem i może była bardziej przez to labilna. Niby powinniśmy uczyć, że nie należy wyzywać jak jesteśmy na kogoś źli, a potem ktoś wyzywa naszą córkę i jak się ma do tego? Z jednej strony dobrze, że córka dostała taki "łagodny" (bo lepszy niż " jesteś głupia") prztyczek w nos, bo dzięki temu się pohamowała w tym dniu na placu i może na przyszłość. Być może jakby powiedziała ta mama/babcia tylko "nie wolno tak mówić, chłopczyk nie jest głupi" to córka by to wyzwisko powtarzała w miarę jakby rosła ta frustracja. A rosła frustracja im dłużej się huśtał. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, wiec wiem, że gdyby to moją córkę chłopiec obraził to pewnie bym powiedziała, że sam jesteś głupi. Z kolei jak moja córka obraziła to wolałabym żeby ktoś poprostu powiedział nie wolno, bez rewanżu. A skoro córka była obrażona przez dorosłego to mam poczucie krzywdy i chciałabym tę panią szczerze znaleźć i zwyzywać ją i przede wszystkim vet za vet jej dziecko czy wnuka. Jakby Państwo zrobili, gdyby chodziło o Państwa dziecko? Dziękuje
Dzień dobry. Odnoszę wrażenie, że trudniejsza była dla Pani reakcja wspomnianej kobiety, niż samo zachowanie Pani dziecka. Słusznie zrobiliście Państwo z mężem zwracając córce uwagę na jej słowa - m.in. na tym polega nauka norm społecznych, szacunku do innych dzieci itd. Proszę również pamiętać, że dzieci uczą się przez obserwację, a rodzice są tymi osobami, których zachowania najchętniej i najczęściej dzieci powtarzają. Dlatego stosowania zasady wet za wet, wdawanie się na oczach dziecka w kłótnie, czy - co gorsza - słowne obrażanie innych ludzi, wiąże się z ryzykiem, że w przyszłości Pani córka zachowa się w taki sam sposób.
Pozdrawiam, Bartosz Neska

Dzień dobry, w tej sytuacji skupiłabym się na córce i nazwała jej uczucia, na przykład "Jesteś zła, bo chłopiec się huśta, a Ty byś chciała? Widzę to, słyszę Cię".
Potem można naprowadzać córkę, jak mogłaby rozwiązać tą sytuację, na przykład negocjować z chłopcem, w jakiś sposób się dogadać.
Opisuje Pani, że córka później wypierała się, że nazwała tak chłopca - jest to częsta reakcja u dzieci - dorosły chce umówić sytuację, natomiast dziecko powiedziało te słowa po prostu w złości, w tamtej chwili.
W tej sytuacji słyszę skupienie na interakcji między Panią a drugą Panią.
Jeśli ta Pani obraziła Pani dziecko, warto w domu, na spokojnie omówić, ludzie są różni, czasem mogą mówić różne słowa, i nie znaczy to że to prawda o dziecku.