Jak poradzić sobie ze stresem, który związany jest z chodzeniem do pracy podczas całej sytuacji zwią

3 odpowiedzi
Jak poradzić sobie ze stresem, który związany jest z chodzeniem do pracy podczas całej sytuacji związanej z koronawirusem? Jak nie myśleć o tym cały czas i nie przekładać na życie rodzinne?
Droga Pani/Drogi Panie, rozumiem, że jest konieczność chodzenia do pracy stacjonarnej. W tej sytuacji oczywiście proszę o bezwzględne zachowywanie środków ostrożności, np. podczas dojazdu (nie będę tu ich przypominał, z pewnością zna Pani/Pan zalecenia służb epidemiologicznych). Nie zachęcam do ciągłego śledzenia w mediach pandemii. Kilka informacji dziennie wystarczy, by znać obecny stan i być świadomym aktualnej sytuacji. I właśnie świadomość oraz zachowywanie rozsądnych zasad to m.in. zachowania na jakie mamy wpływ.
Strach w obecnej sytuacji jest naturalnym stanem emocjonalnym naszego organizmu. Możemy natomiast reagować na niego na dwa sposoby: zadaniowo (mobilizująco) - i to jest pierwotny jego cel oraz skupiając się wyłącznie na emocjach, co może utrudnić, a nawet zablokować nasze funkcjonowanie. Oczywiście zachęcam do starania się reagowania według pierwszego scenariusza. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Panująca sytuacja w związku z wirusem w jakiś sposób udziela się nam wszystkim. Mamy jednak wpływ na to jak zachowujemy się w związku z tą sytuacją oraz jak o niej myślimy. Nie należy tłumić uczuć jakie ona w nas wzbudza, warto otwarcie komunikować bliskim z czym jest nam trudno, aby innym łatwiej było rozumieć nasze reakcje i nam może to przynieść ulgę. Warto ograniczać śledzenie mediów, sprawdzać nowe informacje rzadziej i z wiarygodnych źródeł. W ten sposób można ograniczyć zasoby, które są poświęcane na myślenie o panującej sytuacji. Warto poświecić wolne chwile na robienie czegoś co jest przyjemne, co sprawia satysfakcję, coś co sprzyja dobremu samopoczuciu. Skoro istnieje konieczność chodzenia do pracy proszę przestrzegać zaleceń zdrowotnych i ograniczyć kontakt z innymi na tyle na ile to możliwe. Proszę stawiać swoje dobro na pierwszym miejscu. Pozdrawiam
W chwili obecnej jest dużo inicjatyw, w których można uzyskać wsparcie w związku z zaistniałą sytuacją. Może warto z którejś skorzystać. Angelika Urban, pozdrawiam