Jak poradzić sobie z zaburzeniami emocjonalnymi u nastolatki?

4 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem w gimnazjum. Mam problemy z rówieśnikami oraz z nawiązywaniem kontaktów. Raz czuję się pewna siebie, a następnego dnia płaczę i nie potrafię z nikim porozmawiać normalnie. Nie umiem czuć się przy nikim swobodnie nawet przy rodzinie często. Co mam zrobić?
Witaj,
Proboemy, które opisujesz są doświadczniem bardzo wielu nastolatków i młodych osób. Jeśli stanowią duży dyskomfort mogą mieć charakter lęku społecznego. Jest to problem, który na szczęście można rozwiązać psychoterapią. Odpowiednio wyszkolony terapeuta (najlepiej poznawczo-behawioralny) pomoże ci nakreślić cele i plan działania objemujący pracę z lękiem na poziomie myśli, emocji i wreszcie -zmiany zachowań, tak, abyś poczuła się bardziej swobodnie w rozmowach z rówieśnikami. Taka terapia trwa zwykle 14-16 sesji. Ważne jest, abyś wykazała się zaangażowaniem, gdyż najważniejsze zmiany będa się doknywać pomiędzy sesjami, w ramach pracy własnej, uzgodnionej z terapeutą.
Skuteczność takiej terapii jest bardzo wysoka. Większość pacjentów znacznie poprawia swoje funkcjonowanie społeczne i nie ma powodu, abyś i ty dołączyła do tej grupy.
Życzę powodzenia:-)

Proszę poprosić rodziców o wizytę u specjalisty psychologa, który pomoże poradzić sobie z trudnościami.
Pozdrawiam
Proszę znaleźć kogoś komu mogłaby Pani zaufać, kogoś z kim Pani się czuje dobrze i z kim chciałaby Pani dzielić się swoimi trudnościami. Trudno stwierdzić czy to kryzys czy efekt przeszłej traumy czy też początek chorobowy. Najważniejsze to nie zostawać sama i szukać wsparcia.
Dzień dobry, wiek w którym obecnie się znajdujesz potrafi być bardzo trudny, przede wszystkim ze względu na burzę hormonów oraz na kształtującą się tożsamość. To zazwyczaj dwa główne powody trudności z panowaniem nad nastrojem i huśtawką emocji.
To co możesz zrobić aby poczuć się lepiej, to poszukać wsparcia w osobach bliskich i podjąć próbę rozmowy z nimi np. z rodzicami, rodzeństwem, bądź też z najbliższą przyjaciółką.
Spróbuj opowiedzieć im jak się czujesz, z czym nie możesz sobie poradzić, co takiego Cię przerasta. Być może ich reakcja pozytywnie Cię zaskoczy. Jeśli natomiast, masz poczucie, że nie ma wokół Ciebie takiej osoby, z którą chciałabyś się podzielić swoimi problemami, to być może warto byłoby wybrać się do psychologa czy też pedagoga szkolnego.
Pozdrawiam serdecznie.