Jak poradzić sobie z wewnętrznym krytykiem/głosem, skoro to się zaczyna spełniać?

3 odpowiedzi
Jak poradzić sobie z wewnętrznym krytykiem/głosem, skoro to się zaczyna spełniać?
Dzień dobry,bardzo wiele osób ma w sobie takiego wewnętrznego krytyka. Dzieje się tak najczęściej dlatego,bo będąc dziećmi słyszeliśmy często wiele przykrych słów na swój temat od rodziców czy nauczycieli. Tak się może dziać,że słuchając tego głosu zaczynamy w to wierzyć i staje się to faktem z powodu samospełniającego się proroctwa. Często wydarza się to,co myślimy i w co wierzymy. Jeżeli jesteśmy przekonani,że nam się nie uda,bardzo prawdopodobne,że tak będzie. W trakcie terapii CBT bardzo często pracuje się nad tym,by ten krytyczny głos zaczął się zmieniać i nam służył a nie blokował w osiąganiu naszych celów. Pozdrawiam serdecznie.

Praca nad radzeniem sobie z tzw. wewnętrznym krytykiem jest elementem m.in.terapii lęków i fobii. Zachęcam do spotkania z terapeutą. Będzie to okazją do poznania wielu narzędzi ułatwiających radzenie sobie z problemem. Rafał Dobolewski
Witam, wewnętrzny krytyk jest najczęściej uwewnętrznionym głosem rodzica, wbudowanym w superego, które jest nadmiernie oceniające krytykujące, obwiniajace, zabraniające czy nakazujące. Dobrym sposobem na przepracowanie tego typu trudności będzie terapia psychodynamiczna, która pomoże zrozumieć źródło problemu i stworzy warunki na przebudowanie sposoby myślenia i patrzenia na samego siebie, do której zachęcam. Pozdrawiam serdecznie