Jak poradzić sobie z lękiem przed ciążą?

4 odpowiedzi
Chociaż mam już prawie 30 lat, to odczuwam bardzo silny strach przed ciążą. Wiem, że mój partner chciałby mieć potomka tyle, że ja nie czuję w ogóle żadnego instynktu macierzyńskiego. Nie lubię przebywać z dziećmi. Do tego, boje się, że jeśli zajdę w ciążę to będę musiała cały czas leżeć, zmienić tryb życia. Boję się poronić. Czy ten strach przed zajściem w ciążę można jakoś wyeliminować?
To spory dyskomfort. Widzę tu dwie kwestie. Brak porozumienia w tej sprawie w relacji z partnerem oraz Pani własny brak gotowości na macierzyństwo. Chyba jest Pani tu zagubiona plus lęki. Lęku się nie da wyeliminować. Można jedynie nad tym pracować . Polecam kontakt z psychoterapeutą.
Pozdrawiam Białkowska

Droga Pani,
problem, o który Pani pisze jest sprawą bardzo indywidualną. W mojej opinii należałoby przyjrzeć się wnikliwiej Pani obawom, lękowi, niechęci. Warto lepiej zrozumieć swój sposób przeżywania, sprawdzić jak on się ukształtował. Dopiero potem możliwe będzie świadome podjęcie decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu dziecka. Jeśli ma Pani poczucie, że sprawa ta wiąże Pani uwagę,jest uciążliwa, a jednocześnie nie jest Pani w stanie podjąć decyzji, myślę, że warto rozważyć sięgniecie po pomoc psychoterapeuty. A odpowiadając wprost na Pani zapytanie myślę, że jest możliwe zminiejszenie lęku pod wpływem psychoterapii.
Pozdrawiam
Sylwia Kowalczyk
Witam, myślę, że lęk przed zajściem w ciążę jest jak każdy lęk obszarem problemowym nad którym można pracować terapeutycznie. Zwykle za nim kryją się różne doświadczenia, przekonania czy wyobrażenia, które powodują lęk i skutecznie uniemożliwiają podjęcie decyzji. Warto się temu przyjrzeć aby zrozumieć dlaczego tak jest i wtedy bardziej racjonalnie podchodzić do tego zagadnienia. Najlepszą formą pomocy jest spotkanie z terapeutą, poprzez kontakt mailowy nie jestem w stanie Pani więcej powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie K.P.
Strach przed czymś nowym a szczególnie tak ważnym jak ciąża jest uzasadniony. Na początek proponowałabym rozmowę z psychologiem aby przyjrzeć się czy jeszcze jakiś rodzaj lęku występuje oraz jak głęboki jest ten który Pani opisuje. Serdecznie pozdrawiam Magdalena Anna Skotnicka