Jak pomoc kolezance.Jej maz ja poniewiera nie przyznaje sie do niej,odzywa sie kiedy potrzebuje pien

5 odpowiedzi
Jak pomoc kolezance.Jej maz ja poniewiera nie przyznaje sie do niej,odzywa sie kiedy potrzebuje pieniedzy,decyduje o jej zyciu ona chociaz chcialaby inaczej robi wszystko co on powie.Zaniedbuje dzieci skupia sie na nim.Jak ja przekonac, ze cos jest nie tak
Witam.
Jak wnioskuję z treści pytania koleżanka jest dla Pani/Pana ważną osobą. Dużo Pani/Pan wie na jej temat, relacji panujących w rodzinie. Zatem jesteście sobie bliscy. To dobrze rokuje. A czy dla koleżanki coś jest nie tak?
Możecie otwarcie porozmawiać. Może jej Pani/Pan powiedzieć o swoim zaniepokojeniu, o tym, o czym wspomniałam na początku, że jest dla Pani/Pana kimś ważnym.
Zwyczajna, ludzka rozmowa, pokazanie zainteresowania i tym samym danie jej wsparcia już jest pomocą.
Na razie tyle wystarczy. Na resztę przyjdzie czas.
Pozdrawiam i życzę otwartości w kontakcie z koleżanką.
Iwona

Witam. Takie sytuacje zawsze są trudne i wzbudzają wiele emocji. Może Pani zasugerować psychoterapie. Często jednak jesteśmy bezradni wobec decyzji jakie podejmują nasi bliscy i nie zostaje nic innego jak zaakceptowanie ich. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Chociaż często dostrzegamy - z zewnątrz - trudną sytuację drugiej bliskiej osoby, niestety nie zawsze możemy jej pomóc.
Zawsze może Pani podzielić się z koleżanką swoimi obserwacjami, opowiedzieć jej o swojej trosce, przedstawić ideę psychoterapii indywidualnej lub rodzinnej, podrzucić książkę np. "Kobiety, które kochają za bardzo"...
Lecz może się okazać, że Pani koleżanka nie jest gotowa lub nie potrzebuje żadnej zmiany.
I taką jej decyzję potrzeba uszanować. Często nie wiemy jak sytuacja wygląda z wewnątrz.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Niwczyk
Szanowna Pani / Szanowny Panie,
w tym przypadku istotne jest, aby Pani/Pana koleżanka podjęła decyzję czy chce pomocy i sama się po nią zwróciła - to bardzo ważne w kontekście ewentualnej przyszłej pracy terapeutycznej.
Zachęcam do konsultacji psychologicznej w ramach NFZ w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie w miejscu zamieszkania Pani/Pana koleżanki.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Aleksandra Bienert
Zapraszam do mojego osobistego kontaktu z Tą Panią, tą drogę nie ma możliwości przekazania skutecznych rozwiązań.