Jak pomóc dziecku? Moja córka ma 11 lat. Była badana w ppp ze względu na duże trudności w nauce szcz

1 odpowiedzi
Jak pomóc dziecku? Moja córka ma 11 lat. Była badana w ppp ze względu na duże trudności w nauce szczególnie matematyki oraz j. polskiego poradnia stwierdziła u córki inteligencji poniżej przeciętnej. Córka nauczyła się czytać i pisać dopiero w 3 klasie szkoły podstawowej. Z matematyki na półrocze w piątej klasie otrzymała ocenę niedostateczną. Z pozostałych przedmiotów ma oceny dostateczne. Opinia wygląda tak. W wyniku przeprowadzonego badania psychologicznego stwierdza się rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna rozwój nieharmonijny przewaga myślenia słowno-pojęciowego nad myśleniem praktycznym. Najsłabiej rozwinię są orientacja wyobraźnia i wizylalizacja przestrzenna synteza danych spostrzeżeniowych (ujmownie relacji część całość) oraz antycypacja na materiale obrazkowym zdarzenia początkowego. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wyniki bardzo niskie. Nie co lepiej rozwinięte są np trwałość pamięci werbalnej zdolności językowe (webalizowanie definiowanie) zdolności do spostrzeżenia szczegółów oraz rozumowanie arytmetyczne. Jedynie zdolności do klasyfikowania (abstrahowanie uogólnianie porównywanie) oraz uczenie się wzrokowo ruchowe przyjmują wynik przeciętny. Dzięki dobremu tempu szybkiego nazywania oraz braku deficytu fonoloficznego uczennica najlepiej opanowała technikę czytania głośnego. Czyta płynie w przeciętnym tempie z właściwą intonacją. W dalszym ciągu ma trudności z zrozumieniem i zapamiętaniem czytanego tekstu. Konstrując samodzielnie wypowiedzi pisemne właściwe odnosi się do tematu. Jednak dominuje w nich potoczny styl wypowiedzi. Występie także podwyższona liczba błędów. Poziom graficzny pisma nie budzi zastrzeń. Największe trudności uczennicy sprawia opanowanie podstawowych technik matematycznych sięgają one klas programowo młodszych. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do inwidyalnuch potrzeb i możliwości psychofizycznych uczennicy oraz udzielenie jej pomocy psychologiczno -
pedagogicznej w szkole ze względu na obniżony rozwój umysłowy obniżony rozwój wielu funkcji poznawczych oraz liczne braki programowe.
Szanowna Pani,
w celu pomocy Pani córce oraz sharmonizowania jej rozwoju oraz procesu edukacyjnego potrzebna byłaby stała i ścisła współpraca środowiska domowego i szkolnego. To, co zazwyczaj jest zalecane w takich sytuacjach przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne i powinno być respektowane przez szkołę, to wprowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, które pozwolą na rozwój obniżonych funkcji poznawczych (m.in funkcji wzrokowo-przestrzennych, zdolność myślenia logicznego czy zasób słownictwa) oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, które nastawione są na wyrównywanie braków edukacyjnych z lat poprzednich i bieżących. W razie bardzo znaczących trudności, na wniosek szkoły, można starać się o zindywidualizowaną ścieżkę edukacyjną z wybranych przedmiotów (np. matematyki lub/i j. polskiego), co pozwoliłoby na realizację niektórych przedmiotów indywidualnie. W celu wprowadzenia tego rozwiązania potrzebne jest spotkanie z pedagogiem szkolnym i ustalenie, czy zachodzi taka możliwość oraz potrzeba. Dodatkowo wskazana jest współpraca z nauczycielami dziecka - ustalanie, jaki zakres materiału jest konieczny do zaliczenia przedmiotu, co należy poćwiczyć w domu.
Jednak aby nie obciążyć córki nadmierną ilością nauki i ćwiczeń, warto wprowadzać gry i zabawy rozwijające obniżone funkcje - wraz z rodziną można pograć w gry takie jak np. Jenga, Pictureka, Make'n'Break, Cube Stories. Na rynku istnieje bardzo duża ilość gier (często dostępnych w bibliotekach publicznych do wypożyczenia), które świetnie rozwijają funkcje poznawcze, a jednocześnie dostarczają dużo frajdy i zabawy.
Polecam także podjęcie dodatkowej terapii np. metodą IE, która dodatkowo wesprze zdolność myślenia, pamieć, funkcje wzrokowo-przestrzenne.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie
Zuzanna Bajsarowicz