Jak należy dzieciom odpowiadać na pytanie: skąd się biorą dzieci/ludzie?

3 odpowiedzi
Jak należy dzieciom odpowiadać na pytanie: skąd się biorą dzieci/ludzie?
Witam serdecznie,

dzieci stawiają wiele pytań, gdyż chcą poznać świat i eksplorują otoczenie. Nikt z nas nie chce być okłamywanym. Dzieci mają też prawo poznac prawdę. Sa bardzo fajne książki z okienkami dla dzieci za pomoca których można dzieciom w bardzo przystępny sposób wytumaczyć jak powstaje mały człowiek. ( Tytuły książek: Skąd się biorą dzieci albo O malychu w brzuszku).
Pozdrawiam

Zgodnie z prawdą, ale adekwatnie do wieku dziecka. Nie opowiadać zmyślonych historii.
Na pewno nie należy ignorować takich pytań, czy przekierowywać do drugiego rodzica, a także zawstydzać bądź zniechęcać. Rodzaj odpowiedzi zależy od wieku pytającego. Gdy takie pytanie zada dwulatek, można mu powiedzieć po prostu, że wziął się z brzucha mamy. jednak gdy to będzie już 6 czy 7 latek można dodać, że wyszedł na świat z macicy, która znajduje się w brzuchu. Warto jednak bez względu na wiek zacząć od tego, ze wszyscy ludzie rodzą się z miłości (emocjonalnej i fizycznej - bez wchodzenia w szczegóły).