Jak mam pomóc swojemu 12 letniemu synowi. Ma duże trudności w nauce. Na początku klas 1-3 z trudem n

2 odpowiedzi
Jak mam pomóc swojemu 12 letniemu synowi. Ma duże trudności w nauce. Na początku klas 1-3 z trudem nauczył się pisać i czytać ale w 3 klasie już potrafił jednak to tej pory robi to wolno myli i przekręca wyrazy. Rozumie czytany tekst. Ma ubogie słownictwo ale wydaje mi się że pod względem swoich wypowiedzi nie odstaje od rówieśników. Z każdego dyktanda dostaje 1 pomimo że zna zasady ortografii i w pracach samodzielnych robi nieliczne błędy interpunkcjine. Michał ma stwierdzoną przez poradnię osłabioną percepcjinę słuchową obniżony rozwój umiejętności fonologicznych oraz zaburzenie integracji funkcji percepcjino - motorycznych. Nigdy nie zdąża przeczytać lektury bo on potrzebuje 3 miesięcy na książkę którą mają przeczytać w ciągu 2 tygodni. Dlatego czyta wyłącznie streszczenia. Pisze wolno i bardzo często zdarza się że brakuje mu jakieś części notatki z lekcji. Jego pismo jest brzydkie ale czytelne. Pomimo ogólnego rozwoju umysłowego w normie chęci do nauki i wysiłku ma słabe oceny głównie 2 i 3 a wiem i nawet sam mówił że chciałbym otrzymywać dobre oceny z każdym negatywnym doświadczeniem szkolnym coraz bardziej zniechęca się do nauki z góry zakładając nie powodzenia w nauce. Z matematyką też sobie słabo radzi szczególnie jeśli chodzi o zadania z treścią. Prawie każdy przedmiot sprawia mu trudności. Przynajmniej pocieszające jest to że lubi chodzi do szkoły ponieważ ma kolegów nauczyciele są dość mili a nawet czasami czymś się na lekcji zainteresuje. Jak pomóc synowi żeby jego wyniki w nauce były lepsze?
Być może syn ma problemy z przetwarzaniem słuchowym. Warto byłoby zrobić test lateralizacji uwagi ( przetwarzania słuchowego) i jeśli wyjdą nadwrażliwości skorzystać z treningu słuchowego np.tomatisa. Dobrze byłoby rowniez skontaktować się z psychologiem/ psychoterapeutą w celu przepracowania trudności. Pozdrawiam serdecznie Z.Suchecka

Witam. Warto zbadać co w dotychczasowej historii dziecka mogło mieć wpływ na problemy w nauce związane ze słuchaniem i przyswajaniem. Psychoterapia oprócz poprawy stanu emocjonalnego, zwykle usprawnia także proces uczenia się. Dzieje się tak, jeżeli uda się dotrzeć do blokad utrudniających funkcjonowanie. Pozdrawiam Alina Wiśniewska, psychoterapeuta dzieci i dorosłych.