Jak mam nawiązać z psychoterapeutką relację terapeutyczną mając fobię społeczną? Ja nawet jeszcze ni

3 odpowiedzi
Jak mam nawiązać z psychoterapeutką relację terapeutyczną mając fobię społeczną? Ja nawet jeszcze nie czuję się swobodnie przy partnerze mojej mamy który z nami mieszka od ponad 2 lat... Boję się że nie dam rady się w pełni otworzyć na psychoterapii bo się będę bała i wstydziła psychoterapeutki i nie będę się czuła bezpiecznie i pewnie, nawet jeśli będzie ona najlepszą psychoterapeutką pod słońcem...
Fobia społeczna aktualnie jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. W przypadku utrzymujących się lęków konieczna jest wizyta u psychiatry i być może rozpoczęcie farmakoterapii. Jeśli chodzi o psychoterapię to warto pamiętać o tym, że jest to proces który niejednokrotnie trwa kilka miesięcy. Dlatego tak ważne jest aby dobrała Pani do sobie takiego terapeutę w kontakcie z którym będzie się Pani czuła najlepiej na tyle, na ile to możliwie teraz, w danym momencie. Być może z upływem czasu i postępów leczenia zacznie się Pani bardziej otwierać na kontakt terapeutyczny budując swoją bezpieczną przestrzeń. Warto jednak podjąć te próbę ponieważ w przypadku fobii społecznej psychoterapia ma dużą skuteczność. Zrozumienie przyczyn jej rozwinięcia oraz trening konkretnych umiejętności może przynieść wymierną pomoc.

Tworzenie relacji terapeutycznej, która jest podstawą leczniczego działania psychoterapii wymaga zaangażowania oraz zaufania. W przypadku, kiedy ma Pani obawy przed otwarciem się w kontakcie z terapeutą niezwykle ważne jest aby na bierząco dzielić się aktualnymi przeżyciami podczas sesji, tak aby możliwe było stworzenie dogodnych dla Pani warunków do pracy, a także rozpoznanie przyczyny Pani trudności w innych relacjach. Warto mieć również na uwadze, iż zawiązanie relacji terapeutycznej wymaga czasu, i chociaż początkowo sesje mogą być dla Pani źródłem stresu, uczucie to powinno tracić intensywność wraz z regularnymi spotkaniami.

Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, relacja terapeutyczna jest przestrzenią, którą tworzą wspólnie terapeuta i pacjent. Pierwszym krokiem w tworzeniu zdrowej relacji jest autentyczność i bycie w prawdzie. Nazwanie lęku przed bliskością z terapeutą, swoich obaw, niepokoju, niezgody- może otworzyć wspaniały obszar do nazywania tego, co potrzebne,by zaufać i móc być w pełni. Choć brzmi to jak paradoks, to właśnie czasem nazwanie lęku przed bliskością i przeżycie go w bezpiecznych warunkach gabinetu, może prowadzić do otwartości na bliskość i spotkanie, czego szczerze życzę. Pozdrawiam serdecznie.