Jak leczyć tężyczkę?

2 odpowiedzi
Witam,
W szpitalu wykryto u mnie tężyczkę wybitnie dodatnią (utajnioną), choć mam również objawy z jawnej. Wykonano mi tam badania: próbę tężyczkową - wynik wybitnie dodatni, sód w surowicy (O35): 144mmol/l, potas w surowicy (N45) :4,5mmol/l, chlorki w surowicy (I97): 107mmol/ l, fosfor nieograniczony w surowicy (L23): 3,7mg/dl, wapń całkowity w surowicy(O77): 2,52mmol/l, TSH(L69): 0,365µIU/ml.
Dodatkowo wcześniej sama zrobiłam jeszcze: EEG – niezbyt liczne fale hetta i fale ostre z nasileniem zmian w czasie hiperwentylacji – tendencja do napadowości, Wit 25(OH)D Total (O87) - 16,6 ng/ml, (26-07-2016) anty TG - < 6,4IU/ml, anty TPO - <0,80IU/ml, TSH – 2,630 µIU/ml, (31-03-2017) TSH – 2,790 µIU/ml, FT4 – 14,10 pmol/l, FT3 – 5,23 pmol/l, usg tarczycy – zmiany ogniskowe, scyntygrafia tarczycy – w badaniu uwidoczniono dwupłatowy gruczoł tarczycy o prawidłowej anatomicznej i dość równomiernym gromadzeniu radiotechnetu, intensywniejszym w płacie prawym. Od tamtej pory przyjmuję Euthyrox 25N – 1,5 tabletki. Były jeszcze: MR głowy – torbiel szyszynki 11mm, MR- odcinka szyjnego – wypuklina C6, C7. Okulistycznie wszystkie badania w normie - pole widzenia, dno oka, OCT – pod kontem jaskry, jedynie VEP – OP – redukcja amplitudy fali P100, OL – wydłużenie latencji oraz redukcja amplitudy fali P100.
Dodatkowo choruję na astmę oskrzelową i jestem alergiczną. Główne objawy, które występują u mnie to duże zmęczenie, podwójne widzenie, światłowstręt, duszności, drętwienie kończyn i twarzy z zasłabnięciami.
Proszę o poradę, czy przyczyną wszystkich objawów jest tężyczka, czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania? Dodam, że największym problemem dla mnie na chwilę obecną jest zmęczenie i w/w problemy z oczami.
Widać z tego, że była Pani hospitalizowana i gruntownie zdiagnozowana. Zwykle w takich przypadkach pacjentka ma możliwość kontynuowania leczenia i kontroli w specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. Pani problem wykracza poza możliwość porady on-line.

Prosze zrobić badanie, kortyzolu, estradiolu i progesteronu około 20 dnia cyklu. Badania i leczenie tężyczki jak w zaleceniach w szpitalnych