Jak konstruktywnie prowadzić wewnętrzny dialog ze sobą samym?

2 odpowiedzi
Jak konstruktywnie prowadzić wewnętrzny dialog ze sobą samym?
Dzień dobry! Można ten stan osiągnąć poprzez samoobserwację. Przyglądanie się własnym myślom w różnych sytuacjach, następnie identyfikowaniu tych myśli i przekonań, które są dysfunkcjonalne i znajdowaniu nowych, racjonalnych wyjaśnień i przekonań.

Pozdrawiam i życzę owocnych monologów!

Dariusz Wołoszzyk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

sprzyjający, konstruktywny dialog wewnętrzny pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu, budowaniu relacji, radzeniu sobie z problemami. Aby to zrobić warto przede wszystkim zacząć być uważnym na swoje myśli, które przychodzą. Można niektóre z tych myśli zapisywać np. wieczorem przed snem, albo z samego rana. To pozwoli przyjrzeć się treściom tych myśli oraz emocjom, jakie temu towarzyszą. Kolejnym elementem jest zauważanie swoich potrzeb, które się pojawiają i odpowiadanie na te potrzeby, czyli nie ignorowanie ich. To podejście pozwoli zwiększyć empatię wobec samego siebie. Pomocne jest także zadawanie sobie pytań, które pomogą lepiej zrozumieć sytuację. Na przykład, można zapytać siebie, dlaczego czujesz się tak, jak się czujesz, lub co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację. W budowaniu pozytywnego dialogu wewnętrznego pomaga również wyciszenie się np. w formie medytacji, relaksacji, czy jogi. Zyskujemy wtedy większą świadomość i kontakt ze swoim ciałem, a to jest niezmiernie ważne w kontekście holistycznego patrzenia na siebie. Jeśli ma Pan/Pani trudności w wypracowaniu takiego sprzyjającego dialogu wewnętrznego, to zachęcam gorąco do udania się do psychologa, terapeuty, który zaproponuje pomocne narzędzia i techniki, które pozwolą zmienić to podejście. Czasami wymaga to głębszej pracy, czyli przyjrzeniu się doświadczeniom z przeszłości, wzorcom z dzieciństwa, które wpłynęły na ukształtowanie się takiego dialogu. Na pewno warto to zrobić w sytuacji, kiedy ten dialog wewnętrzny utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.