Jak interpretować tomografię komputerową, która wykryła torbiel zatok?

3 odpowiedzi
Mam 18 lat. Od maja mam problemy z zatokami dokładniej zatkany nos, ból głowy, katar. Laryngolog u którego się leczę wysłał mnie na RTG zatok, na którym wyszło prawdopodobieństwo torbiela zatoki szczękowej prawej. Następnym badaniem była tomografia komputerowa. Wynik wyszedł następujący: polipowate zgrubienie/torbiel retencyjna w dnie prawej zatoki szczękowej o wymiarach 2,2 x 1,7 cm, zgrubienie błony śluzowej ściany górnej tej zatoki oraz ściany przyśrodkowej ze zwężeniem ujścia kompleksu ujściowo - przewodowego, niewielkie polipowate zgrubienie błony śluzowej w części dolnej środkowej lewej zatoki szczękowej oraz w dnie niewielkie przyścienne zgrubienie śluzowej ściany górnej oraz okolicy ujścia kompleksu ujściowo - przewodowego zwężające to ujście, zgrubienie błony śluzowej komórek sitowia głównie przedniego i środkowego. Po za tym nękają mnie częste piekące bóle nosa. Od września biorę Nasometin. Laryngolog stwierdził, że dodatkowe leczenie jest na razie zbyteczne. Nadal mam stosować ten lek i obserwować czy zachodzą jakieś zmiany. Proszę o interpretację wyniku.
Witam
Opisane postępowanie uważam za rozsądne - jeżeli po zastosowanym leczeniu zachowawczym nie będzie można zaobserwować satysfakcjonującej poprawy to należy rozważyć opcję leczenia operacyjnego;
pozdrawiam
Stanisław Nitek :)

wstępnie zgadzam się z laryngologiem prowadzącym jednak terapia powinna być trochę zmodyfikowana o inne leki/preparaty. muszę zbadać pacjenta osobiście
Nasometin przed 3 miesiące oraz płukanie zatok - to podstawa leczenie. W przypadku nieskuteczności- metody bardziej inwazyjne można zastosować. Powodzenia !