Interpretacja wyników badań MR kolana.

1 odpowiedzi
Mam problem z blokowaniem kolana, uczucie luzu niestabilności kolan. Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cór. Trans. Sag. W obrazach T1, T2 zależnych oraz PD. Brak rozpoznania i danych klinicznych. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości. Zmiany bliznowate w dystalnym przyczepie piszczelowym ACL. PCL. Zachowane. Horyzontalne pęknięcie obejmujące 1 rogu tylnego MM. Łąkotka boczna o typowym, niskim sygnale. Ślad. Wysięku wzdłuż ścięgna mięśnia podkolanowego. Okrywa chrzęstna gładka. Więzadło właściwe rzepki i troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrówko-piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian. Wykonano badanie MR prawego stawu kolanowego w płaszczyznach cór. Trans. Sag. W obrazach T1, T2 zależnych oraz PD. Brak rozpoznania i danych klinicznych. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości i prawidłowej morfologii. Wysokosygnałowe linijne zmiany przeciążeniowe tylnego rogu MM. Łąkotka boczna o typowym, niskim sygnale. Zmiany. Bliznowate w dystalnym przyczepie więzadła rzepki. Ślad płynu w kaletce podszewkowej głębokiej. Okrywa chrzęstna zachowana. Więzadła poboczne, troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrówko-piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej. Nie wykazują zmian. W dentalnej części trzonu k. udowej prawej częściowo widoczne ognisko wysoko sygnałowe (PD) o Nieregularnych zarysach i wymiarach 19x10mm. Zmiana na granicy skanowania – wymaga dalszej diagnostyki.
Witam :)

Dziękuję za to pytanie.

Blokowanie się kolana jest ogólnym objawem uszkodzenia łąkotki lub występowania wolnego ciała w przestrzeni wewnętrznej stawu. Dodatkowe uczucie niestabilności może świadczyć o uszkodzeniu aparatu więzadłowego i / lub upośledzeniu układu czucia głębokiego.

Z przedstawionego opisu wynika, że uszkodzeniu uległy łąkotki przyśrodkowe w obu stawach kolanowych. Uważam, że zdiagnozowane pęknięcie może stanowić wskazanie do wykonania artroskopii. Niemniej koniecznym jest badanie manualne oraz konsultacja z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą, jako uzupełnienie powyższego badania.

Z wyrazami szacunku
Łukasz Kaleńczuk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Sara Rosińska

Sara Rosińska

Fizjoterapeuta

Kraków

Maciej Kuś

Maciej Kuś

Fizjoterapeuta

Katowice

Edgar Walaszczyk

Edgar Walaszczyk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Kacper Chojowski

Kacper Chojowski

Fizjoterapeuta

Piekary Śląskie

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 295 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.