Interpretacja wyników badań

1 odpowiedzi
Od 2011 roku jestem pod opieką neurologa z powodu chorego kręgosłupa lędźwiowego ostatni rezonans""lordoza lędźwiowa zachowana. Niejednorodne obniżenie sygnału krążków międzykręgowych L1-S1 w obrazach T2 zależnych odpowiadające zmianom zwyrodnieniowych - odwodnienie krążków. Wysokość krążka międzykręgowego L5--S1obniżona. Naczyniak trzonu L1 do 6 mm. Trzony kręgowe prawidlowej wysokości, z ogniskami przebudowy tłuszczowej. Zaawansowane zmiany przeciążeniowe płytek granicznych L5-S1, z niewielką strefą obrzęku tkanki kostnej podchrzęstnej.Osteofitoza krawędziowa trzonów lędźwiowych. Na poziomie L2-L3 WIDOCZNA JEST UOGÓLNIONA WYPUKLINA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO TYPU BULGING, KTÓRA MODELUJE BRZUSZNĄ POWIERZCHNIĘ WORKA OPONOWEGO I KORZENIE NERWOWE W ODCINKACH OKOŁOSTAWOWYCH. Na poziomieL3-L4 widoczna jest uogólniona wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging oraz przepuklina dyskowa tylna dwuboczna /protruzja/, która uciska brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronne korzenie nerwowe głównie w odcinkach okołostawowych. Kanał kręgowy na tym poziomie do 6 mm. Na poziomie L4-L5 widoczna szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna dwuboczna która uciska brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronnie korzenie nerwowe w zachyłkach bocznych i odcinkach okołostawowych. Lewostronna lateralizacja zmian uciskowych. Zmiany uciskowe na tym poziomie pogłębiają odczyny wytwórcze w stawach międzywyrostkowych, w większym stopniu po stronie lewej.
Witam
Opis sugeruje zaawansowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa lędźwiowego. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, badania neurologicznego i analiza obrazu badania rezonansu magnetycznego. Leczenie operacyjne może być wskazane. Neurochirurg w czasie konsultacji wyjaśni jakie jest ryzyko zabiegu i rokowanie.

Z poważaniem
Remigiusz Pełka