Impotencja u nastolatka?

2 odpowiedzi
Sprawa dotyczy nastoletniego syna (16 lat) Nie odczuwa od kilku m-cy podniecenia, brak wzwodów porannych. Syn jest osobą b. otwartą . Ma mnóstwo znajomych i przyjaciół. Miewał już jakieś ''związki'' ale raczej bez inicjacji seksualnej. Były robione badania, wizyta u Urologa, Neurologa, Endokrynologa, USG podbrzusza i jąder, usg tarczycy. Z punktu medycznego niby ok. Czy to impotencja? Do kogo jeszcze się zgłosić?Myślę o wizycie u Seksuologa.
Musiałabym znać trochę więcej szczegółów. Np. czy Pani synowi ten stan rzeczy przeszkadza i czy go to niepokoi. Czasem spokój jest dobrym lekarstwem w przypadku w którym od strony somatycznej nic się nie dzieje. Jeżeli jednak stanowi to jakiś dyskomfort albo towarzyszą temu lęki warto zadbać o stan psychiczny i nie pogłębianie się np lęku który wtórnie może powodować zaburzenia seksualne. I z tej perspektywy wizyta u terapeuty, nawet nie koniecznie seksuologa może być wartościowa.

Dzień dobry,
trudno jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny stanu Pani/Pana syna. Wydaje się, że sytuacja może mieć podłoże psychogenne i tu zalecam wizytę syna u psychologa.
Zaciekawiła mnie dynamika w relacji Pani/Pana z synem, że to Pani/Pan poszukuje pomocy w tej sprawie, a nie sam zainteresowany. U 16 letniego mężczyzny rzadkością jest, żeby mamy/ojcowie zajmowali się ich sferą seksualną. Nastolatkowie zazwyczaj nie dopuszczają rodziców do tematów dotyczących swojej seksualności i niechętnie się dzielą tymi informacjami. Zazwyczaj są to dla nich tematy wstydliwe. Zastanawiam się w jaki sposób Syn ujawnił te informacje i czy luźne granice w Waszej relacji mają z tym kłopotem coś do czynienia.
Poza tym wiek ten charakteryzuje się znacznymi zmianami, m.in. hormonalnymi, jednak z maila wynika że nieprawidłowości w tym obszarze zostały wykluczone. Wielu nastolatków ma błędne przekonania na temat swoich możliwości seksualnych i tego jaki jest prawidłowy rozwój seksualny. Pisał(a) Pan(i), że syn jest osobą bardzo otwartą. Być może jego stan jest spowodowany silnymi emocjami (np. lękiem) wywołanym niepowodzeniem w relacjach z płcią przeciwną lub inną obciążającą sytuacją. Hipotez może być wiele. Rekomendowałabym jednak wizytę syna u psychologa, który pracuje z młodzieżą. Pozwoli to na wnikliwe zebranie informacji i poznanie perspektywy Pana(i ) syna. Myślę też, że warto zostawić synowi dużo miejsca na jego prywatność i oddać ster jego seksualności w jego ręce.