Implanty zamiast zębów trzonowych?

11 odpowiedzi
Mam 30 lat i super szybko psują mi się zęby :( Myję je około 3 - 4 razy dziennie pastą colgate whitening, co jakiś czas robię też fluoryzację. Ale to nic nie pomaga. Wszystkie dolne zęby mam wyleczone. Górne zęby też mam wszystkie wyleczone od 5 dalej. Aktualnie zauważyłem, że coś zaczyna się dziać z górną jedynką. Nie miałem leczenia kanałowego, zawsze szybko reaguję. Mój dentysta zaproponował mi, że gdy pojawią się kolejne ubytki na zębach trzonowych to dobrze będzie je usunąć i wstawić implanty. Zależy mi na potwierdzeniu, czy to dobry kierunek, bo jednak odwrotu już nie będzie :) Pozdrawiam, Zatroskany Pacjent :)
Dzień dobry,
Zęby usuwamy tylko w przypadku, gdy nie ma innej metody leczenia. Od próchnicy do implantu długa droga, chociaż nie wykluczam, że Pana zęby trzonowe wymagają/ mogą wymagać ekstrakcji, ponieważ nie znam ich stanu faktycznego oraz możliwych metod leczenia/ rekonstrukcji. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki (badanie wewnątrzustne, rtg, być może tk), serdecznie zapraszam :D
Pasta do zębów to "dodatek" w zabiegach higienizacyjnych, najważniejsza jest metoda i dokładność usuwania płytki nazębnej oraz odpowiednio dobrane zabiegi profilaktyczne. W tym przypadku również zalecam wizytę higienizacyjną w gabinecie.
W razie dalszych pytań/ wątpliwości, proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,
Zacznę od tego, iż bardzo trudno ocenić sytuacje na podstawie Pana opisu.
Wszystko zależy od tego,czy lecznie było przeprowadzone na zasadzie wypełnień czy było też wdrożone leczenie kanałowe, które tak naprawdę (umiejętnie przeprowadzone) potrafi wiele lat funkcjonować, stanowiąc "własny implant" w jamie ustnej. Ubytki próchnicowe leczymy na zasadzie ich opracowania( w znieczuleniu) i złożenia wypełnień, bardzo głębokie ubytki próchnicowe połączone ze stanem zapalnym miazgi(nerwu zęba) leczymy kanałowo i odbudowujemy w większości protetyczne (korona, nakład,overlay). Taki plan leczenia, dobra higiena oraz kontrola co pół roku pozwala na funkcjonowanie tych rozwiązań przez wiele lat.
Natomiast jeśli chodzi o rozwiazanie implanto protetyczne jest ono realizowane dopiero w sytuacji, kiedy dany ząb musiał być usunięty w przypadku zbyt dużego zniszczenia prochnicowego (kiedy nie mozna szczelnie odbudować tkanek zęba ) złamania korony (poddziasłowo) lub stanów zapalnych w obrębie korzeni(kiedy niemożliwe jest powtórne leczenie kanałowe lub nie dało ono dobrych rezultatów). Więc są to sytuacje raczej ostateczne.
Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie własnego zęba w jamie ustnej jak najdłużej .
Usunięcie zęba musi mieć konkretne wskazania i traktowane powinno być jako ostateczność,kiedy zawiodły wszystkie nowoczesne metody stomatologiczne. Trudno dyskutować nie widząc Pana stanu uzębienia, ani nie posiadając zdjeć rentgenowskich. Dlatego zapraszam Pana na bezpłatna konsultacje w celu udzielenia bardziej konkretnej porady.
Na koniec chciałabym dodać iż ważna jest jakość (technika) szczotkowania, ponieważ wykonując ja prawidłowo w większości przypadku wystarczy szczotkowanie 2-3 razy dziennie.
Bardzo ważne jest używanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej, takich jak płyn do płukania (najlepiej bez alkoholu) oraz nić dentystyczna( przynajmniej raz dziennie). Natomiast pasta musi być dobrana specjalnie do Pana potrzeb(pasta Colgate Whitening dedykowana jest pacjentom z osadem i powinna być stosowana na zmianę z pasta przeciwprochnicową,aby nie rysowac szkiiwa.)
Pozdrawiam i załączam link do filmiku gdzie zobaczy Pan prawidłowa technikę szczotkowania zębów:http://youtu.be/UADHMYVbe6w
Dr Anna Zinczenko
Witam , w zaleznosci od tego w jakim stanie sa zeby trzonowe ,bo jezeli faktycznie nie nadaja sie juz do leczenia to nie ma innego wyjscia i faktycznie wowczas implanty lub inne prace protetyczne wchodza w gre jako uzupelnienie brakujacch zebow, Natomiast ja uwazam ,ze jezli jest mozliwosc ich jeszcze ratowac to robic to leczyc je a ewentualniedla ich wzmocnienia pokryc konorami .Natomiast nie polecam tak czestego mycia zebow pasta wybielajaca ,poniewaz ona rowniez powoduje oslabienie zebow.Mozna ja ew. stosowac co 2 dzien a zaczac stosowac paste z duza zawartoscia fluoru np. czerwona elmex.Pozdrawiam G. Mijas
Implanty są oczywiście pewnym rozwiązaniem,ale myślę że trzeba dokładnie przyjrzeć się zdjęciom RTG,warunkom zgryzowym w jamie ustnej i pozostałym uwarunkowaniom przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozdrawiam I.A.Stomatolog
Witam. Leczenie implantoprotetyczne jest (w większości przypadków) leczeniem z wyboru w momencie utraty zęba. Ząb zostaje usunięty, kiedy nie ma możliwości prawidłowej odbudowy korony, kiedy zniszczenie obejmuje korzeń zęba. Inne z głównych przyczyn to niewyleczalna zmiana okołowierzchołkowa lub złamanie zęba. Od zwykłego wypełnienia w zębie do usunięcia zęba przebiega długa droga. Będzie na niej kilka etapów leczenia, od leczenia kanałowego, przez różne możliwości odbudowy obejmujące również odbudowę protetyczną. Istotne jest aby zęby leczone kanałowe rekonstruować w najlepszy dla danego przypadku sposób. Można wtedy maksymalnie ochronić ząb przed ewentualnym złamaniem, którego następstwem może być ekstrakcja - usunięcie zęba.
Odnośnie mycia zębów i higieny jamy ustnej - w skrócie można śmiało powiedzieć, że od nazwy/marki pasty ważniejsza jest technika mycia, a także stosowanie dodatkowych środków, takich jak nić dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej. To w jaki sposób wykonywać zabiegi higienizacyjne powinien określić dentysta lub higienistka, szczególnie u osób z dużym ryzykiem próchnicy .
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Drejarz
Usunięcie zębów jest nieodwracalne. Trzecie nam nie urosną, więc można osłonić zęby koronami porcelanowymi, co zabezpieczy je przed próchnicą. W przypadku mocno zniszczonego zęba, należy wykonać jeszcze wkład dokorzeniowy i dopiero wtedy estetyczną koronę.
Witam,
proszę o podanie adresu email. Skontaktuję się z Panem najszybciej jak będzie to możliwe. Pozdrawiam
Witam,
Nie jestem w stanie ocenić stanu jamy ustnej tylko po ww opisie natomiast uważam ze usuniecie to już jestem ostateczność.W dzisiejszej stomatologii jest wiele możliwości.Zycze powodzenia.
Pozdrawiam M.Iwan
Witamy. Proszę nie podejmowac pochopnie decyzji o usunieciu zebow. Usuniecie to ostatecznosc. Uwazamy, ze konieczna jest konsultacja u innego stomatologa, wykonanie rtg i leczenie zachowawcze, ewentualnie wykonanie koron, ktore odtworza koronowa czesc zeba. Pozdrawiamy Zespòł BCS
Trochę chaotyczne są pana(i)pytania bo skoro wyleczone są zęby trzonowe to jaki jest sens wstawiania implantów. Wszczepy są stosowane tylko w takich sytuacjach kiedy nie możemy już uratować zębów własnych. Co do górnej jedynki to zalecam konsultację w gabinecie stomatologicznym w celu wykluczenia przyszłych problemów
Implanty to ostatecznośc.Należy walczyć o swoje zęby,Porzucic pasty wybielające,zając sie zdrowym i kompletnym odżywianiem.