Ile powinno się pić wody podczas słonecznych dni? Czy stres zwiększa zapotrzebowanie na wodę?

2 odpowiedzi
Ile powinno się pić wody podczas słonecznych dni? Czy stres zwiększa zapotrzebowanie na wodę?
Zalecenia spożycia wody dla osób dorosłych, przy umiarkowanych temperaturach wynoszą 2l/dzień dla kobiet i 2,500 l/dzień dla mężczyzn. Gdy temperatura wzrasta, zaleca się zwiększenie spożycia o ok. 1 litr, czyli 3l/dzień dla kobiet i 3,5 l/dzień dla mężczyzn.

Warto pamiętać, że wodę powinno się spożywać systematycznie, w mniejszych ilościach, a nie dopiero wtedy gdy odczuwamy pragnienie - ponieważ jego wystąpienie świadczy już o pewnym poziomie odwodnienia organizmu.

Stres nie zwiększa zapotrzebowania na wodę.

Zapotrzebowanie na płyny to około 30 ml na kilogram masy ciała. W okresie wzmożonego pocenia się czy z uwagi na upał, ćwiczenia to zapotrzebowanie wzrasta od 500 ml do nawet 1-2 litrów. Stres nie zwiększa zapotrzebowania na wodę, ale warto wziąć pod uwagę, że w stresie ludzie zapominają o piciu nawet tej minimalnej ilości, co może ten stres dodatkowo nasilić.