Hiperprolaktynemia a makroprolaktyna, policystyczne jajniki

4 odpowiedzi
Ze względu na zaburzenia miesiączkowania miałam zlecone badania hormonalne. Badania wykonane były kilkakrotnie i prolaktyna zawsze była w przedziale 850-900 (norma wg laboratorium 102-496). Wyjątkowo, gdy przez 2 miesiące brałam Bromergon prolaktyna spadła do 403, by po odstawieniu wrócić do poprzedniego stanu. Godzinę po Metoklopramidzie wzrost był 10krotny. Progesteron w fazie luteinowej zawsze był poniżej 1. Pozostałe hormony w normie. Tarczyca sprawdzana kilkakrotnie, także w badaniach TPO i TG. Aktualnie nie biorę Bromergonu, tylko tabletki Belara. Endokrynolog uważa, że to hiperprolaktynemia czynnościowa, natomiast ginekolog uznał, że wskazana jest dalsza diagnostyka. Miałam rezonans przypadki i czekam na opis. Ostatnio przypadkowy ginekolog, do którego udałam się z powodu infekcji dopatrzył się torbieli i cech policystycznych jajników. Nie występują u mnie typowe objawy hiperprolaktynemii. Lekarze o tym nie wspominali ale przeczytałam ostatnio o makroprolaktynie i chciałam zapytać, czy w tej sytuacji wykonanie takiego badania ma sens i czy możliwe jest to w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych? Wizytę u lekarza prowadzącego mam w połowie grudnia i chciałabym być do niej dobrze przygotowana, Niestety nie mam możliwości kontaktu ze swoim lekarzem między wizytami, więc chciałabym jeszcze zapytać, czy należy wykonać jakieś badania laboratoryjne, jeśli jajniki wykazują cechy policystyczne.
Proszę poczekać na wynik rezonansu czy nie ma gruczolaka przysadki. Jajniki policystyczne nie wymagają leczenia

Widzę że ma Pani wyjątkowo szeroką wiedzę na temat swojego problemu. Zeby pomoc musialbym rzetelnie Pania zbadac i przeanalizować sytuacje. Prosze przygotowac pelna dokumentacje ulozona chronologicznie i zarezerwować dłuższą wizytę i bedziemy myslec . Prosze zrobic poziom PRL po strąceniu glikolem czyli wlasnie po redukcji makroglobuliny. Mozna to zrobić w kazdym dobrym laboratorium przy szpialach klinicznych.
W przypadku podejrzenia zespołu PCO 17-OH progesteron, wolny testosteron i SHBG krore posłużą do wyliczenia tzw. FAI -indeks wolnych androgenów. Opisywana hiperprolaktynemia nosi znamiona czynnościowej i nie wymaga leczenia chyba że istnieje potrzeba koncepcji lub antykoncepcjii np Belara
Witam
Podczas brania antykoncepcji hormonalnej badania hormonalne wykonywane przy podejrzeniu policystycznych jajników nie będą miarodajne.Proszę poczekać na wizytę i postępować wg zaleceń lekarza prowadzącego.