Hashimoto - dieta

35 odpowiedzi
Dzień dobry,
Sudiuję dietetykę i jestem na III roku studiów. Obecnie piszę pracę licencjacką na temat Hashimoto. Stąd moje pytanie, czy znają Państwo jakieś książki/artykuły na temat żywienia w tej chorobie i mogliby mi Państwo je polecić? Bardzo mi na tym zależy. Dziękuję z góry :)
Pozdrawiam
Witam,

Najsensowniejszą książką będzie ta: Jak żyć z Hashimoto? Poradnik dla pacjenta. A Brakebusch L Heufelder. Jest też kilka ciekawych pozycji ale albo anglojęzycznych, albo niemieckojęzycznych.

Pozdrawiam
Monika P-S

Bardzo trudny temat biorąc dotychczasowy stan wiedzy . Sama szukam przekonywujących źródeł na ten temat. W internecie jest dużo pseudonaukowych opinii na ten temat - proszę uważać. Kontrowersje dotyczą warzyw krzyżowych, jodu, glutenu, laktozy i innych. Jeden z niezłych artykułów to : Emilia Zakrzewska, Magdalena Zegan, Ewa Michota-Katulska
ZALECENIA DIETETYCZNE W NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY
PRZY WSPÓŁWYSTĘPOWANIU CHOROBY HASHIMOTO.
Chętnie bym przeczytała Pani pracę jak już Pani napisze :)
Witam. Niestety nie mogę pomóc w tej sprawie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Artykuły dobre są food forum to czasopismo dla dietetyków. Książki nie znam ale jest dużo artykułow czy rozdziały w książkach o chorobach tarczycy. Trzeba posiedzieć w bibliotece czy porozmawiać z endykrynologiem
W pierwszej kolejności polecam Zapalenie Tarczycy Hashimoto Izabela Wentz PharmD
Witam serdecznie, najlepiej by było gdyby przeglądała sobie Pani artykuły naukowe na stronie pubmed, (uczelnie mają wykupiony dostęp do korzystania z całych artykułów, więc w domu może sobie Pani znaleźć interesujące ją artykuły, zapoznając się z samym abstraktem, a na uczelni poprosić swojego promotora o dostęp do całości artykułu). Poza tym myślę, że dobrym wstępem do zapoznania się z tematem będą: Książka pani Izabeli Wentz "Zapalenie Tarczycy Hashimoto" oraz szereg poradników dla pacjentów, dzięki którym dowie się Pani jakich artykułów wyszukiwać. Warto skupić się na najnowszych badaniach dotyczących między innymi znaczenia odpowiedniej probiotykoterapii modyfikującej ekspresję białek prozapalnych oraz wyeliminowaniu z diety np.: kazeiny, pszenicy lub glutenu, jako czynników powodujących nadwrażliwość pokarmową typu III. Na temat choroby Hashimoto ostatnio często pojawiają się nowe interesujące badania i artykuły, więc myślę, że będzie miała Pani pole do popisu w swojej pracy. Życzę powodzenia i pozdrawiam Marzena Wacław-Pazera.
Witam Serdecznie!
Proponuję korzystanie z baz danych, np. pubmed.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Dzień dobry,
Polecam najnowsze publikacje, które można znaleźć w bazie PubMed. Z pewnością najbardziej aktualne informacje zawarte w badaniach naukowych przydadzą się w kontekście pisania pracy dyplomowej. Pozdrawiam
Witam, jest bardzo dużo publikacji na ten temat, myślę, że ze znalezieniem nie będzie problemu. W pracy polecam uwzględnić również niekonwencjonalne metody stosowane w praktykach dietetycznych- będzie ciekawie. Oczywiście należy odnieść się do tych metod naukowo i opisać zgodnie z przeprowadzonymi badaniami i standardami.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
DIETETYK
z moich obserwacji, przyczyną choroby bardzo często są nietolerancje pokarmowe. Po wyeliminowaniu nietolerowanego produktu po kilku miesiącach poziomy hormonów tarczycy wracaja do normy. Literatura nic mi nie pomogła zarówno w Hashimoto jak i w zespole jelita drażliwego.
Witam, jest bardzo dużo książek i artykułów dotyczących żywienia w chorobie Hashimoto. Z książek polecam dr Sandra Cabot Leczenie Chorób Tarczycy, dużo cennych artykułów można znaleźć w czasopiśmie Food Forum. Pozdrawiam
Witam, w ostatnich tygodniach przebywałem poza gabinetem i nie miałem możliwości spełnienia Pani/Pana prośby. Jesli sprawa jest aktualna, proszę o ponowny kontakt. Pozdrawiam
Witam serdecznie, w chwili obecnej jest badzo bardzo dużo dobrych artykułów na PubMedzie. Polecam wyszukiwanie selektywne, na pewno znajdzie Pani tysiące dobrych i rzetelnych artykułów! :-)
Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie. Proszę przeszukać bazy PubMed. Do pracy na uczelnię tylko potwierdzone naukowo fakty i artykuły powinny być wzięte pod uwagę.

W pracy praktyka najważniejszy jest jednak pacjent i w zależności od jego stanu zdrowia podejmuje się decyzję odnośnie postępowania dietetycznego.

Pozdrawiam,
mgr inż. dietetyk Magdalena Oleś

slimfood.pl
Witam,
Polecam kursy z dr Katarzyną Kowalcze, może warto do niej napisać, na pewno pomoże w znalezieniu najbardziej wiarygodnych materiałów.
"Fenomenalna kuracja"dr Wahls
Polecam skorzystać z google scholar lub pubmedu, tam można znaleźć mnóstwo aktualnych informacji. Życzę powodzenia :).
Dzień dobry,
Aktualnie można znaleźć bardzo dużo takich publikacji w zależności od tego jak dokładnie jest sformułowany temat. Polecam pozycje naukowe z zakresu żywienia w zaburzeniach hormonalnych, z dietetyki klinicznej oraz zajrzeć do Pub Med, z pewnością coś będzie :)
Jest bardzo wiele informacji na ten temat. Polecam rozpocząć od wyszukiwania w pubmed. Pozdrawiam
Witam. Artykułów naukowych jest mnóstwo, warto sięgać po wiarygodne źródła czyli renomowane medyczne czasopisma. Żywienie w chorobie Hashimoto jest dość problematyczne ponieważ jeszcze nie ma oficjalnych indywidualnych zaleceń, te co są wydają się być bardzo ogólne i mało efektywne, dlatego dobrze jest korzystać z opublikowanych badań w dobrych czasopismach i stamtąd wyciągać wnioski. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Obecnie jest to bardzo popularny temat, zwłaszcza na konferencjach/szkoleniach dla Dietetyków. Polecam udział w takich spotkaniach; na pewno otrzyma tam Pani bogatą bibliografię dt choroby Hashimoto.
Pozdrawiam
Witam,
Niestety bardzo trudno o książki o treściach popartych badaniami naukowymi. Na rynku jest wiele informacji od osób, które same na sobie testują różnego rodzaju eliminacje żywieniowe. Najbardziej wiarygodne źródło to pubmed. Polecam.
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Polecam stronę towarzystwa osób z celiakią, Ogólnie na internecie jest dużo dostępnych materiałów i tego typu wiedza jest aktualizowana na bieżąco dlatego warto brać pod uwagę jedynie najnowsze publikacje.
Witam,
Przy pisaniu pracy lepiej skupić się na artykułach niż książkach. Polecam poszukanie artykułów anglojęzycznych, gdyż będzie tam więcej informacji na ten temat. Polecam poszukać w bazach naukowych (Dostęp online do takich baz często zapewniają biblioteki akademickie) tj:
Pubmed medline
Pubget
Willey online library
Dzień dobry!

Dobry źródłem artykułów jest platforma PubMed. W literaturze dominuje język angielski, ale pomimo tej niedogodności wybór piśmiennictwa jest imponujący. Dostęp do niektórych artykułów jest ograniczony, zwykle jednak uczelnia umożliwia studentom korzystanie z zasobów, które (z przykrością stwierdzam) dla niestudentów są nieosiągalnie :). Warto podzielić sobie zagadnienia na słowa klucze - "hashimoto (hypothyroidism) + iron/selenium/iodine/gluten free diet/lactose free diet/weight maintanance/coeliac disease/lactose intolerance/antiinflammatory agents" i tak dalej.

Dość często korzystam z "The influence of lactose intolerance and other gastro - intestinal tract disorders on L-thyroxine absorption" - na podstawie tego nie napisze się może pracy licencjackiej, ale znajduje się tam dużo ciekawych i przydatnych zagadnień związanych z czynnikami zaburzającymi wchłanianie hormonów tarczycowych. Warto też zajrzeć do bibliografii takiego artykułu.

Pozdrawiam
Pozycji o tej chorobie jest duzo - ostatnio czytałem „Zapalenie Tarczycy Hashimoto: Jak znaleźć źródłową przyczynę choroby” Dr Izabella Wentz i „Jak ży z hashimoto” Leben mit Hashimoto-Thyreoiditis" - Dr. med.Leveke Brakebusch i Prof. Dr. med. Armin Heufelder
Natomiast najlepszym źródłem aktualnej wiedzy są wg mnie konferencje gdzie mozna wymieniać się doświadczeniami.
Proszę poprosić o pomoc promotora Pani pracy
tutaj można znaleźć dużo informacji
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Pozdrawiam
Witam serdecznie,
polecam szkolenie 'Żywienie w chorobach tarczycy" prowadzone przez Nutricenter. Choroba Hashimoto jest tam dość dobrze opisana przez autorkę, pewnie mogła by Pani poprosić o dodatkowe wiadomości.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Dużo artykułów można znaleźć w wyszukiwarce PubMed. Polecam także artykuł z 2015 r. dosyć szczegółowy: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto z czasopisma Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Babisz
Witam serdecznie. Polecam:
- prace poglądowe Przybylik-Mazurek, "Immunologia" Niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym, 2007, tom 4, numer 3-4
- Dong, Autoimmune thyroid disease: mechanism, genetics and current knowledge, "European Review for Medical and Pharmacological Sciences", 2014, 18.
- Zaletel, Hashimotos's Thyroiditis: From Genes to the Disease, "Current Genomics", 2011, 12(8).
- Sategna-Guidetti, Autoimmune thyroid diseases and coeliac disease, "European Journal of Gastroentreology & Hepatology" 1998, 10(11).
- Cabot, Leczenie chorób tarczycy
Proszę sprawdzić artykuły w czasopismach branżowych jak Food Forum, Współczesna Dietetyka. Często są tam artykuły na temat Hashimoto, a pod artykułem powinno być zamieszczone piśmiennictwo.
Z pozdrowieniami
Najrozsądniejsze treści o hashimoto znajdzie Pani w " ukrytych terapiach" Jerzego Zięby. Pozdrawiam
Dzień dobry,
proponuję szukać artykułów naukowych w tym temacie, na tym poziomie pracy strona pubmed-u powinna wystarczyć lub skorzystać z biblioteki medycznej gdzie pracownik
biblioteki przygotuje dostępne materiały w tym temacie. Książki nie zawsze oparte są na dowodach naukowych tym bardziej, że przy tej chorobie jest wiele znaków zapytania. W tym przypadku dieta jest zazwyczaj indywidualna.
pozdrawiam
Proponuję zajrzeć do wyszukiwarek artykułów naukowych takich jak: scholar.google.pl, ebco lub pub med. Na pewno polecam artykuł dotyczący selenu: Paweł Zagrodzki, Jadwiga Kryczyk, Znaczenie selenu w leczeniu choroby Hashimoto, Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 1129-1137. Życzę powodzenia w pisaniu pracy!