gdzie się udać gdy dziadek rozwodzących się rodziców koduje dziecku złe słowa mamie i jej rodzinie

2 odpowiedzi
Witam
Moja córka od pół roku nie mieszka z mężem .Będzie się starała o rozwód. Mają trzy letniego synka
Córka nie ogranicza w żaden sposób kontaktów z ojcem ani jego rodziną Niestety mam podejrzenie że dziadek wkłada dziecku do głowy różne rzeczy typu "nie kochaj mamy ,babci , kochasz tylko tatę ,nie pojedziesz nigdzie z babcią i wiele innych.Jak zapytałam dlaczego tak mówi to odpowiedział, że dziadek mu tak powiedział.Tak się dzieje prawie zawsze gdy dziadek zabiera wnuka na spacer .Tata też nie postępuje lepiej wzbudzając w synku poczucie smutku gdy wychodzi do domu ,słowami, mimiką i gestami Nie wiem jakie intencję mają teść i mąż córki ale myślę ze nie jest takie postępowanie dobre dla psychiki mojego wnuka Proszę o radę co mamy zrobić .My ze swojej strony nigdy nie mówimy żle o rodzinie zięcia przy dziecku i staramy się aby wnuk jak najmniej odczuł rozstanie rodziców pomimo iż to zięć i jego uzależnienia jest przede wszystkim winne rozpadu małżeństwa
Witam, rozstanie rodziców jest zawsze trudnym, często niezrozumiałym przeżyciem dla dziecka. Idealną sytuacją byłaby taka, w której mimo decyzji o rozwodzie, rodzice w jak najlepiej pojętym interesie dziecka dbają o nie, wspólnie ustalając reguły postępowania. Niestety po rozstaniu obie strony pozostają często ze swoim żalem, pretensjami, poczuciem porażki lub co gorsza próbują poprzez dziecko wpłynąć na zmianę decyzji o rozstaniu współmałżonka. O ile to możliwe warto, by rodzice wspólnie zastanowili się i określili reguły postępowania wobec syna. Można udać się na wizytę do psychologa, czasem przy okazji spraw sądowych regulujących warunki opieki nad dzieckiem, można skorzystać z sądowego mediatora, który zadba o atmosferę rozmowy i może być pomocny w ustaleniu zasad opieki. Być może Państwo jako dziadkowie możecie spotkać się z rodzicami męża córki i porozmawiać o tym jak wyobrażacie sobie dalszą, służącą dobremu rozwojowi dziecka, opiekę nad wnukiem. Warunkiem takiej rozmowy jest koncentracja na dziecku, nie wzajemne ocenianie i roztrząsanie przyczyn rozstania. Jednak do każdego z tych rozwiązań potrzeba chęci z obu stron. Pozdrawiam.

Witam
Niestety nie zawsze w sytuacji konfliktu dorośli potrafią zadbać o dobro dziecka. Czasem starają się je "pozyskać" dla siebie, lub odreagowują na nim swoje rozczarowania, żal i gniew. Ważne jest .żeby za każdym razem, gdy dziecko przynosi tego typu stwierdzenia - prostować spokojnie - np. mama i babcia bardzo ciebie kochają i chciałyby żebyś i ty je kochał ..... Warto żeby córka podjęła próbę rozmowy z ojcem dziecka by uzgodnić postępowanie wobec syna ( oboje go kochają i chcą dla niego jak najlepiej).
Można zasugerować terapię rodzinną lub wspólną wizytę u psychologa dziecięcego.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak