Erytrofobia

1 odpowiedzi
Witam. Mam 28 lat i problem tak na prawdę od czasu gimnazjum, który do tej pory przeszkadza mi normalnym funkcjonowaniu. Może to po części jest związane z niską samooceną oraz brakiem pewności siebie. Po moim tacie mam problemy z cerą, jest ona naczynkowa. W sytuacjach stresowych, zimą gdy skóra jest narażona na działanie niskiej temperatury oraz podczas wysiłku fizycznego robię się czerwona na twarzy, co od gimnazjum aż do dziś jest moim kompleksem. Problem nasilił się w liceum, gdy pewna dziewczyna widząc że mam z tym problem naśmiewała się ze mnie przy wszystkich. Obecnie, nawet rozmowa z kimś twarzą w twarz, gdzie mam świadomość że ktoś na mnie patrzy powoduje, że zaczynam się denerwować i potrafię myśleć jedynie o tym że ta osoba zobaczy że zaraz się zrobie czerwona i tak faktycznie sie dzieje. Problem już nie leży w cerze, tylko psychice. Przez to unikam rozmów z ludźmi. Gdy wiem, że ktoś na mnie patrzy czuję lęk, nawet czasem mnie to "paraliżuje", chciałabym się skurczyć tak aby mnie nie było widać. Nie ma dnia abym nie myślała o tym, już mnie to męczy i czasem nie nawidzę siebie za to. Jak mogę tą, dla mnie wstydliwą fobię czerwonej twarzy wyrzucić z mojej psychiki? Nawet jak pomyślę, że miałabym przemówić do większej ilości osób i wszyscy by na mnie patrzyli to na samą myśl czuję lęk, strach... Czy można mi jakoś pomóc? I gdzie - psychoterapeuta czy psychiatra?
Zaburzenia lękowe i fobie leczy się farmakoterapią w połączeniu z psychoterapią. Wtedy efekty są najlepsze. Najprościej byłoby szukać pomocy u psychiatry, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Jeśli nie uda się znaleźć takiego specjalisty wtedy praca z psychologiem/ psychoterapeutą i wizyty w gabinecie psychiatrycznym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.