ECHO SERCA- czy wynik jest właściwy ,niskie ciśnienie i puls

5 odpowiedzi
miesiąc temu miałem uczucie jakby ucisku w klatce piersiowej ,osłabnięcie.postanowiłem zrobić echo serca.chciałbym się spytać czy wynik tego badania jest prawidłowy,czy jest coś niepokojącego.lekarz wykonujący badanie nic mi nie powiedział a wizytę u kardiologa mam za 3 miesiące.oto wynik badania- prawidłowa wielkość jam serca LP -3,9 cm, LK- 4,8 cm,PK -2,6 cm.nieznaczny przerost ścian lewej komory PMK-1,1 cm. prawidłowa szerokość aorty wstępującej 3,6 cm.drobne zmiany zwyrodnieniowe na zastawkach serca lewego.mała niedomykalność mitralna (+/++) niedomykalność trójdzielna (+).bez cech podwyższonego ciśnienia skurczowego w jamie prawej komory.bez zaburzeń kurczliwości miejscowej ścian lewej komory.bez płynu w worku osierdziowym.EF-62%. Często mam zawroty i bóle głowy ,osłabienie,ciągła senność,a ostatnio dość niskie ciśnienie- ok 105/65 i niski puls ok 55-60.czy z moim sercem jest coś nie tak ,czy to że żle się czuję może być od jakieś wady serca,niskiego ciśnienia,pulsu.jakie ewentualnie jeszcze badanie wykonać ??
Witam, ten opis echo serca, który Pan przytoczył nie wskazuje na istotną patologię serca i nie wskazuje na przyczynę podawanych przez Pana objawów. Jednak przyczyn bólu w klatce piersiowej może być bardzo wiele i wskazane byłoby poszerzenie diagnostyki, aby w pełni wykluczyć istotne powody (w tym RTG kl. piersiowej, test wysiłkowy, podstawowe badania laboratoryjne), a także ze względu na niski puls i podawane zawroty głowy, osłabienie sugerowałabym Holter EKG.

Witam. Wynik badania ECHO w zasadzie sam Pan zinterpretował pisząc co jest w normie, określając stopień nasilenia wady mitralnej itd.. Pana objawy (osłabienie, senność, zawroty głowy) jak najbardziej mogą być skutkiem niskiego ciśnienia i pulsu, zdecydowanie odradzałbym jednak wykonywanie badań "na własną rękę" na podstawie wirtualnych porad, ale wizytę u lekarza, który Pana zbada, i w zależności od wstępnej diagnozy zleci stosowne badania, za interpretację wyniku których będzie odpowiedzialny. W przeciwnym razie skompletuje Pan zestaw wyników, z którymi i tak nie będzie wiadomo co zrobić.
Pozdrawiam serdecznie.
TSH-hormony tarczycy
Witam serdecznie,
W opisie badania Echo serca są niewielkie nieprawidłowości, które jednak nie powinny mieć wpływu na Pana samopoczucie.
Ucisk w klatce piersiowej może budzić podejrzenie choroby wieńcowej. Należałoby zatem wykonać elektrokardiograficzną próbę wysiłkową na bieżni.
Niskie tętno i towarzyszące temu osłabienie jest natomiast wskazaniem do wykonania monitorowania EKG metodą Holtera przez co najmniej 24h.
Po wykonaniu w/w badań należałoby się skonsultować z kardiologiem, który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta będzie mógł postawić właściwą diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam,
Dr n. med. Michał Tomaszewski
Kardiolog
Dzień dobry! W wyniku Pana echo serca nie ma nic, co stanowiłoby patologię kwalifikującą do jakiegokolwiek leczenia. Żaden z podanych parametrów nie powinien być odpowiedzialny za Pana objawy. Sugeruję oznaczyć morfologię oraz hormony tarczycy.