Dzisiaj rano na oku pojawiła mi się plama krwi która widzę, czy jest to powód żebym się obawiał?

2 odpowiedzi
Dzisiaj rano na oku pojawiła mi się plama krwi która widzę, czy jest to powód żebym się obawiał?
Dzień dobry, widoczna plama krwi na części spojówki/twardówki (biała część z naczyniami otaczająca rogówkę) to tak zwany wylew podspojówowy. Dolegliwość spowodowana nieszczelnością, pęknięciem ściany drobnego naczynia zewnętrznego spojówki. Taki stan może być związany ze współistniejącymi chorobami naczyniowymi, takimi jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze lub zaburzeniami krzepnięcia krwi, ale często zdarza się również samoistnie bez konkretnej przyczyny. Pilne badanie okulistyczne nie jest konieczne, chyba, że dołączą się poniższe objawy: ból gałki ocznej, wydzielina z worka spojówkowego, zaburzenia widzenia. Natomiast warto w przypadku wylewu podspojówkowego zmierzyć kilkukrotnie w ciągu dnia ciśnienie tętnicze (ogólne, nie w oku), gdyż podwyższone ciśnienie tętnicze, nawet przez krótki czas może być przyczyną takiego stanu. Wylew podspojówkowy ustępuje zazwyczaj samoistnie w przeciągu 7-14 dni, wspomagająco należy dbać o nawodnienie organizmu i można zażywać Rutinoscorbin, początkowo w dawce 3 x 2 tabletki przez 3 dni, następnie 3 x 1 tabletka do czasu ustąpienia wylewu (7-14 dni).

Dzień dobry, jeżeli jest to plamka krwi, tzw. wylew podslojowkowy, czyli taki, który widzi Pan, jak patrzy Pan w lustro pod cienką przejrzystą błonką pokrywającą białą cześć gałki ocznej i nie ma Pan żadnych innych nielokojących objawów - nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli natomiast owej plamy krwi nie widać w lustrze, a widzi ją Pan jako ciemną plamę w polu widzenia - musi Pan niezwłocznie zgłosić się na ostry dyżur okulistyczny.
Pozdrawiam i życzę zdrowia!