Dzień dobry. Zwracam się z prośbą o poradę. Bardzo proszę o wyrozumiałość ze względu na to że sytuac

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Zwracam się z prośbą o poradę. Bardzo proszę o wyrozumiałość ze względu na to że sytuacja jest dla mnie bardzo trudna, jestem pogubiony i wątpiący. W przeszłości miałem epizod pracy z terapeutą jednak zrezygnowałem z pracy z nim ze względu na mój pomysł że potrzebuję innego nurtu terapii. W międzyczasie terapię u tego terapeuty zaczęła moja dziewczyna. Nasz związek był bardzo trudny, po niedługim czasie dziewczyna się ze mną rozstała. Emocjonalnie mnie to wykończyło. Ja w międzyczasie zrozumiałem że potrzebna mi jest jednak głębsza terapia i dlatego umówiłem sie na spotkanie z dawnym terapeutą ponieważ jeśli chodzi o energię to z nim czułem się dotychczas najlepiej. Zapytałem go czy jest problem z tym żeby pracował jednocześnie ze mną i moją byłą partnerką. Terapeuta, doświadczony i doceniany powiedział że dla niego nie stanowi to problemu natomiast pytanie jak ja to odczuwam. I stąd teraz moje pytanie. Czy sądzą Państwo że taka współpraca będzie możliwa? Mówię oczywiście o kontekście konfliktu interesów. Jestem już bardzo zmęczony szukaniem terapeuty i chciałbym temu zaufać ale mam ten właśnie dylemat. Boję się że przez to terapia może być mniej skuteczna. Bardzo proszę o pomoc
Dzień dobry,
W odpowiedzi na Pana pytanie chciałabym zaznaczyć, że z punktu widzenia etyki pracy psychoterapeuty, sytuacja, w której dwie blisko związane ze sobą osoby pozostają równocześnie w oddzielnych, indywidualnych procesach u tego samego specjalisty jest wątpliwa etycznie. Zdarzają się sytuacje, gdy terapeuta par w początkowych etapach procesu umawia się na indywidualne spotkania z każdą osobą. Są one jednak częścią terapii pary. Jednakże, jeżeli nie planujecie wspólnego procesu jako para, warto zastanowić się czy najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy tego samego terapeuty. Trudno jest wyobrazić sobie, nawet w przypadku bardzo doświadczonego terapeuty, że będzie w stanie całkowicie oddzielić treści wnoszone przez jedną stronę od procesu terapeutycznego strony drugiej. W związku z tym warto do takiego rozwiązania podejść z dużą ostrożnością.
Pozdrawiam serdecznie,
MN

Dzień Dobry, polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas sesji. Pozdrawiam serdecznie