Dzień dobry, zrobiłam badania krwi na zdrowie intymne, w wynikach niepokoi mnie tylko ANTY HBs, w kt

1 odpowiedzi
Dzień dobry, zrobiłam badania krwi na zdrowie intymne, w wynikach niepokoi mnie tylko ANTY HBs, w którym wyszło: 533.4 IU/l
Interpretacja wyniku:
< 10 - ujemny
>= 10 - dodatni
Rozumiem, że przeszłam (jak dawno?) infekcję i mój organizm wytworzył przeciwciała, ponieważ nie szczepiłam się na WZW typu B. Co powinnam wiedzieć, czy powinnam się martwić? Planuję w przyszłości mieć dzieci, czy jest szansa, że mogę mieć problem z zajściem w ciążę/mogę je zarazić?
Dzień dobry,

Dziękuję za zadanie pytania i podzielenie się swoimi obawami. Wynik ANTY HBs (przeciwciała anty-HBs) o wartości 533.4 IU/l wskazuje na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (WZW B) w Pani organizmie. Wynik powyżej 10 IU/l jest interpretowany jako dodatni, co oznacza, że Pani system immunologiczny wytworzył przeciwciała przeciwko temu wirusowi.

To, że Pani nie szczepiła się na WZW typu B, a ma wysokie miano przeciwciał, może sugerować, że Pani organizm miał kontakt z wirusem i samodzielnie wytworzył przeciwciała, co zwykle wskazuje na to, że infekcja została przebyta i organizm sobie z nią poradził. Czas, jaki upłynął od ewentualnej infekcji, jest trudny do określenia bez dodatkowych informacji, takich jak historyczne wyniki badań lub szczegółowy wywiad medyczny.

W kontekście planowania rodziny, ważne jest, by wiedzieć, że samo posiadanie przeciwciał anty-HBs generalnie nie wpływa na zdolność do zajścia w ciążę ani zdrowie przyszłych dzieci. Przeciwciała te są oznaką ochrony przed wirusem, a nie aktywną infekcją, co oznacza, że nie ma ryzyka przeniesienia wirusa na dziecko. Jednak w przypadku każdej kobiety planującej ciążę, rekomendowane jest przeprowadzenie kompleksowego badania zdrowia, w tym konsultacja wyników badań dotyczących WZW B z lekarzem.

Ponieważ WZW B jest chorobą zakaźną, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia wątroby, ważne jest, aby osoby, które miały z nią kontakt lub przeszły infekcję, pozostawały pod regularną kontrolą medyczną. W szczególnych przypadkach, gdy istnieje ryzyko aktywacji wirusa lub innych komplikacji, lekarz może zalecić dalsze badania lub środki ostrożności.

Zachęcam do rozmowy z lekarzem ginekologiem lub specjalistą chorób zakaźnych, który może pomóc Pani zinterpretować wyniki w kontekście szerszego obrazu zdrowia i planowania rodziny. Pamiętać proszę, że posiadanie kompleksowego obrazu zdrowia przed planowaniem ciąży to klucz do jej zdrowego przebiegu.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.