Dzien dobry Znalazłam mamę, która popełniła samobojstwo. Tata odszedł od niej 2 miesiące temu. Po k

2 odpowiedzi
Dzien dobry
Znalazłam mamę, która popełniła samobojstwo. Tata odszedł od niej 2 miesiące temu. Po krotce opowiem iż mam swoją rodzinę i nie mieszkałam z rodzicami. Zapisałam mamę do psychiatry, dostała leki a mimo to odebrala sobie życie. Codziennie miałyśmy kontakt i mama mnie odwiedzała. Strasznie się o to obwinia, że jej nie pomogłam i to moja wina. Mam lęki przed ciemnością. Proszę mi pomóc
Witam Panią, bardzo przykro mi z powodu straty i bólu o jakim Pani pisze. rozumiem, iż jest to dla Pani teraz wyjątkowo trudny czas, dlatego zachęcam Panią do skorzystania z wsparcia psychologicznego - pisze Pani o dużej potrzebie oswojenia się z tematem, pogodzenia z tym co się stało oraz co najważniejsze - potrzebuje Pani poczuć i zrozumieć iż nie jest to Pani wina. Z tego co Pani pisze zrobiła Pani dla mamy bardzo wiele by jej pomóc i okazać wsparcie - teraz tego wsparcia potrzebuje Pani! Proszę o siebie zadbać i skorzystać ze wsparcia psychologa.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo sił i spokoju na ten trudny dla Pani czas.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
Strata to bardzo trudne dla każdego człowieka wydarzenie, a związana z takimi okolicznościami wiąże się często z ciężką reakcją organizmu, które należy zrozumieć i kontrolować u specjalisty. Człowiek jest naturalnie przystosowany do przejścia różnych trudnych wydarzeń - ale w okresie zdrowienia po ciężkim doświadczeniu - występuje szereg - znanych specjalistom - objawów - u każdej osoby mniej lub bardziej nasilonych. Przyjmuje się występowanie objawów podobnych do opisywanych przez Panią - za pewien rodzaj spodziewanej reakcji na takie wydarzenie. Jeżeli występują opisywane przez Panią objawy - należy skierować się do specjalisty - choćby po to by pomóc mózgowi i ciału zregenerować się po traumie, zgodnie z fizjologią i nie wyhodować sobie długoterminowych powikłań na przyszłość. Jeżeli przejdzie przez to Pani ze specjalistą u boku, jest ogromnie duża szansa, że to wszystko powoli zacznie mijać i NIE przerodzi się w powikłania. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże uwolnić się od poczucia winy, powie coś więcej o tym jak należy potraktować opisywany lęk (ponieważ tu potrzebna jest dokładniejszy wywiad by stwierdzić jakie leczenie trzeba zastosować) oraz ewentualnie zaleci wizytę u psychiatry celem wsparcia farmakologicznego (nie musi tak być, jest to kwestia do dalszego rozważenia.)
Nie wiem ile czasu minęło od tego wydarzenia, ale z uwagi na opis przykrych doznań - poczucia winy oraz pojawienia się reakcji lękowej, polecam skorzystanie z konsultacji u specjalisty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym, takiego, który pracuje z żałobą, stratą i PTSD lub terapeutę EMDR.
Pozdrawiam serdecznie i powodzenia!