Dzień dobry, zmagam się z bólami kolana, USG nic nie wykazało, MR wykazało pęknięcie łąkotki bocznej

3 odpowiedzi
Zmagam się z bólami kolana, USG nic nie wykazało, MR wykazało pęknięcie łąkotki bocznej, ortopeda stwierdził, że to prawdopodobnie stary uraz, testy łąkotkowe ujemne, brak bólu podczas testów. Ból zlokalizowany centralnie, okolice rzepki,a dokładniej "wgłębi/w środku" rzepki oraz lekko pod rzepką, boli głownie podczas kucania, prze prostu nogi, podczas jazdy na rowerze i podskoków, podczas biegu brak dolegliwości, tylko i wyłącznie w momencie kucania( zawiązania np butów) Lekarz stwierdził brak stabilizacji kolana w pozycjach dynamicznych, niestety, ale fala/lasery nie pomagają, jestem czynnym sportowcem trenującym około 10 jednostek w tygodniu (pływania/rower/bieg) Zaczynam się frustrować brakiem jakiejkolwiek poprawy zabiegami fizjoterapii, czy są to sprawy przeciążeniowe ? dziękuje za pomoc.
Witam,

konieczne jest badanie manualne problematycznego stawu, ale też sąsiednich. Przyczyn dolegliwości może być wiele, m.in słabe rozciągnięcie mięśnia czworogłowego uda, zbyt duży tonus mięśni grupy bocznej uda lub też zmiany zwyrodnieniowe na powierzchni wewnętrznej rzepki. Niestety bez dokładnego badania fizykalnego można gdybać.
Pozdrawiam, Patrycja

Jeśli stwierdzono brak stabilizacji w pozycjach dynamicznych to jaką dokładnie nieprawidłowość wychwycono? Proponuję konsultację u fizjoterapeuty zajmującego się analizą funkcjonalną i posturalną ciała oraz prowadzącego terapię manualną w modelu globalnym. Specjalista taki potrafi przeanalizować Twój sposób radzenia sobie z grawitacją zarówno w statyce jak i dynamice i dobrać dla Ciebie możliwie najbardziej adekwatne na dany moment rozwiązania ( np. terapia tkanek miękkich na stole terapeutycznym i reedukacja posturalna i ruchowa jako zadania do realizacji w domu/ na treningu).
Szukaj fizjoterapeuty lub osteopaty obeznanego z modelem biotensegracji. Powyższy specjalista powinien ukończyć szkolenie (a) odnoszące się do tego sposobu pracy: Integracja Strukturalna, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS, Kinetic Control, Manipulacja Powięzi wg Stecco, szkolenia prowadzone przez Instytut Barrala (manipulacje trzewne i neuralne, nowe podejście do terapii stawów).
Życzę powodzenia,
Daniel
Witam,
Drogi Pacjencie, może warto zastanowić się nad zmianą sposobu ćwiczeń lub/i fizjoterapeuty. Zabiegi fizykalne są dodatkiem do kinezyterapii. Warto jest wyrównać tonus mięśniowy oraz wzmacniać stawy na początek w CKC na stabilnym podłożu. Potem trzeba obserwować i tradycyjnie zwiększać obciążenia ćwiczeniami.
Pozdrawiam
Wojciech Szulborski
Sugeruję wizytę: Kinesiotaping - 30 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.