Dzień dobry zastanawiam się nad odbyciem wizyty u psychoterapeuty ze względu na problemy ze snem,

4 odpowiedzi
zastanawiam się nad odbyciem wizyty u psychoterapeuty ze względu na problemy ze snem, ponieważ budzę się w nocy kilka razy.
Nie doświadczyłem w ostatnim czasie żadnego traumatycznego doświadczenia, nie mam problemu z depresją oraz stresem, nie jestem uzależniony od środków odurzających, chodzę spać i wstaję o regularnych godzinach.
Czy w tej sytuacji wizyta u psychoterapeuty jest zalecana? Czy w tej sytuacji powinienem udać się do innego specjalisty?
Szanowny Panie,
generalnie przyczyny wielokrotnego budzenia się w nocy mają dwa podłoża: somatyczne i/lub psychiczne. Twierdzi Pan, że nie ma Pan ostatnio żadnych problemów na tle psychicznym. Zakładając, że tak jest, należałoby się zwrócić do lekarza rodzinnego. On na pewno zleci Panu badania w kierunku zdiagnozowania ewentualnych przyczyn, których wynikiem może być Pana problem z wielokrotnym wybudzaniem się w nocy. Nie jestem lekarzem, więc nie będę się wdawać w szczegóły, jakie to zaburzenia/choroby mogą być przyczyną tego problemu. Jeżeli jednak badania okażą się być prawidłowe, to być może jednak należałoby się zwrócić do psychologa/psychoterapeuty po poradę. Pozdrawiam
Maria Christowa-Dobrowolska

Problemy ze snem głównie mają podłoże psychiczne i przebiegają dwojako - albo nie możemy zasnąć albo budzimy się w nocy raz lub kilka razy nie wiedząc czemu. Jak najbardziej zachęcam do udania się do psychologa/psychoterapeuty, który pomoże uporać się z trudnością, która utrzymując się przez dłuższy okres, może doprowadzić do ogólnego wyczerpania organizmu. Od specjalisty z pewnością uzyska Pan także informacje na temat technik relaksacyjnych, które pomogą w zasypianiu.
Pozdrawiam, Katarzyna Pawlak
Oczywiście warto skonsultować się z psychoterapeutą (zapraszam online), żeby zobaczyć np. jakie emocje ostatnio się u Pana pojawiają. Może coś przypomniało Panu o dawnych urazach, o których świadomie woli Pan zapomnieć? Może dąży Pan do czegoś i obawia się o wynik?
Powodzenia!
Nic nie zastąpi dobrej refleksji w gabinecie psychoterapeutycznym. Czasem, a nawet dość często do takich refleksji, które niosą ulgę dochodzi sam pacjent a psychoterapeuta stwarza tylko i aż, warunki ku temu. Warto pomyśleć nad tym w ten sposób.