Dzień dobry. W niektórych opracowaniach można znaleźć informację, że witamina C i witamina B12 są an

1 odpowiedzi
Dzień dobry. W niektórych opracowaniach można znaleźć informację, że witamina C i witamina B12 są antagonistami, ''Witamina C nie ma jednak bezpośredniego wpływu na witaminę B12'' takie info znalazlam w internecie, tak się składa, ze do tej pory bardzo długi czas przy braniu b kompleks- wit b12-250 mikrogramów łaczyłam z kwasem askorbinowym -1000mg. Czyli co to znaczy, że mogę mieć niedobory tej b12 ? Dlaczego w dietetyce nie ma jednej prawdy, tak lub nie, tylko może ale nie musi itd, taki brak rzeztelności na pewno nie zacheca do korzystania z usług dietetyków i lekarzy też, bo tam jest taka sama dezinformacja. Proszę o udowodnione informacje, dziękuję. Marek
Rzeczywiście, kwestie związane z witaminami i suplementacją mogą być czasami złożone i zależą od wielu czynników, takich jak indywidualna dieta, zdrowie ogólne, czy stosowane leki. Co do twojego pytania o branie witaminy B12 z kwasem askorbinowym (witamina C). Współdziałanie między witaminą C a witaminą B12 nie jest w pełni zrozumiane, ale na obecnym etapie badań naukowych nie ma jednoznacznych dowodów na to, że witamina C wpływa negatywnie na wchłanianie witaminy B12. Każdy organizm może reagować inaczej na suplementację, a indywidualne potrzeby witamin mogą różnić się w zależności od wieku, płci, zdrowia ogólnego i innych czynników. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który może dostosować zalecenia do Twoich indywidualnych potrzeb. Warto również podkreślić, że dieta i zdrowie są kompleksowymi obszarami, a podejście "może ale nie musi" wynika z różnorodności indywidualnych reakcji organizmu. Niedobór wit B12 może objawiać się problemami z koncentracją, drżeniem rąk i nóg, osłabieniem mięśni, zmęczeniem, zapaleniem kącików ust, utratą apetyty, bladością skóry. Jeżeli masz któryś z tych objawów warto wykonać badanie i skontrolować poziom wit B12. Pamiętaj, że zbyt duża ilość suplementów może prowadzić do niepożądanych skutków, dlatego zawsze zaleca się zdrowe, zrównoważone podejście do żywienia, w tym preferowanie naturalnych źródeł witamin i minerałów.