Dzień dobry, trudno mi stworzyć relację terapeutyczną z psychoterapeutą. Przede wszystkim mam wrażen

3 odpowiedzi
Dzień dobry, trudno mi stworzyć relację terapeutyczną z psychoterapeutą. Przede wszystkim mam wrażenie, że psychoterapeuta próbuje podważyć mój sposób myślenia, mimo że ja widzę wiele argumentów przemawiających za tym, że mój sposób myślenia jest słuszny. Nie chodzi o to, że uważam swoje poglądy za niepodważalne, tylko w niektórych kwestiach nie widzę potrzeby ich zmiany. Niektórzy uważają, że w ten sposób próbuję "bronić się" przed zmianą, że chcę być "chora i zaburzona" i żeby "inni się mną opiekowali". Nie wiem, co o tym myśleć. Czy faktycznie problem leży po mojej stronie, czy może powinnam szukać innego nurtu terapeutycznego dla siebie? Słyszałam, że nurt poznawczo-behawioralny jest ukierunkowany na podważanie przekonań pacjenta. Może w takim razie nie jest on dla mnie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nurt CBT "dyskutuje" z przekonaniami, operuje dialogiem sokratejskim. Jednak sporo zależy też od terapeuty. Może warto mu dać znać o tym? Z terapeuta też się dobrze dobrać. Co Pani nie zrobi będzie okej, ale.warto z tego spróbować wyciągnąc wnioski lub omowic z kolejnym terapeutą.

Może warto porozmawiać z terapeutą o swoich odczuciach. Czasem tąpnięcie, czy trzęsienie ziemi w terapii może być przełomowe i spowodować znaczny postęp w terapii. Proszę nie obawiać się reakcji terapeuty. Możliwe też, że terapeuta próbuje pokazać inne punkty widzenia, ale to klient może, ale nie musi podążać w tym kierunku. Terapeuta idzie za klientem, a nie odwrotnie. Pokazauje, gdzie patrzeć. To trochę jak z nawigacją. Można podążać zgodnie z nawigacją, ale też kierowca z jakichś powodów zmienia trasę, decyduje się inaczej jechać. Nawigacja próbuje zawrócic, albo wyznacza nową trasę. Można też porównać te trasy.
Terapia polega między innymi na konfrontowaniu swoich wewnętrznych przekonań z osobą (terapeutą), która pozostaje obiektywna, przez co może widzieć więcej i pomaga w uświadomieniu sobie pewnych wzorców myślenia i zachowania mogących stać na przykład na drodze do tworzenia satysfakcjonujących relacji z innymi. Niemniej jednak w procesie terapeutycznym istnieje przestrzeń do omawiania swoich odczuć pojawiających się w kontakcie z terapeutą, na przykład względem odmiennych punktów widzenia. Każda próba wnoszenia własnych przemyśleń, obaw i uczuć do relacji terapeutycznej jest cennym materiałem do rozumienia świata wewnętrznego pacjenta.

W pierwszej kolejności zachęciłabym Panią do podzielenia się swoimi wątpliwościami i obawami z terapeutą. Myślę, że zdanie od którego Pani zaczęła - trudno mi stworzyć relację terapeutyczną z psychoterapeutą jest dobrym punktem wyjścia do tego.