Dzień dobry, sytuacja tej nocy skłoniła mnie do zadania tego pytania. Jestem młodą osobą - kobieta 1

1 odpowiedzi
Dzień dobry, sytuacja tej nocy skłoniła mnie do zadania tego pytania. Jestem młodą osobą - kobieta 19 lat, mam stwierdzoną przez jednego lekarza astmę oskrzelową, więc czasem występują u mnie duszności gdy przypadkowo pominę dawkę inhalatora. Wczoraj od rana zmagałam się z płytkim oddechem i dusznościami przez cały dzień, dodatkowo towarzyszył temu nietypowy ucisk i kłucie w klatce piersiowej tuż za mostkiem. W nocy miałam długo problemy z zaśnięciem z powodu płytkiego oddechu, niezależnie od przyjętej pozycji. Gdy już udało mi się zasnąć, zerwałam się w ogromnej panice z potężnym waleniem serca, wysokim tętnem, uciążliwym uciskiem w klatce piersiowej, chwilę później zaczęła drętwieć mi również lewa ręka, a najdziwniejszym faktem było kłucie przeszywającym zimnem w zgięciu lewego nadgarstka przy jakimkolwiek minimalnym dotyku czy poruszeniu. W panice cała się trzęsłam i czułam, że zaraz stracę przytomność. Gdy próbowałam się na siłę uspokoić i pić dużo wody, po kilkunastu minutach przeszło mi walenie serca. Problem w tym że przez dłuższy czas lewa ręka była zdretwiała, wręcz z promieniującym mrowieniem do nadgarstka, a w dalszym ciągu do tego momentu czuję kłucie zimnem tuż przy zgięciu nadgarstka w momencie gdy poruszam ręką, czy zginam dłoń do środka oraz nieprzyjemne uciskanie w klatce piersiowej.
Boję się, że to mógł być stan przedzawałowy czy jakikolwiek sygnał organizmu o zbliżającym się zawale. Próbuję zrozumieć tą sytuację i szukam nadziei, że nie miało to nic wspólnego z zawałem i jest to jedynie coś na tle nerwicznym...
W internecie niestety znajduję same informacje, że drętwienie lewej ręki wskazuje w większości na zawał.
Według wszelkich reguł sztuki lekarskiej ocena Pani sytuacji powinna obejmować badanie lekarskie (wizyta w gabinecie), a także wykonanie badania EKG. Niemniej jednak, z tymi zastrzeżeniami, opis, jaki Pani przedstawia, wskazuje na psychosomatyczne tło dolegliwości - zatem psychiatra. Nie każde drętwienie lewej ręki to zawał. Większość takich sytuacji to nie zawał.