Dzień dobry. Pytanie do psychologa, psychoterapeuty, psychiatry. Mam koleżankę, ma 27 lat, ostatni

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Pytanie do psychologa, psychoterapeuty, psychiatry.
Mam koleżankę, ma 27 lat, ostatnio jest w bardzo złym stanie psychicznym, od dłuższego czasu, od kilku miesięcy. Wielokrotnie pytałam ją co się dzieje, ale ona nie chcę ze mną rozmawiać, tylko ciągle siedzi i bardzo płacze. Kiedyś spotkałyśmy się i w końcu powiedziała mi, że matka znęca się nad nią psychicznie, wyzywa, wyśmiewa, krytykuje, nie chce z nią rozmawiać, wysłuchać jej problemów i jakoś jej pomóc. Z ojcem nie utrzymuje żadnych kontaktów, ona nie chce, zresztą ojciec też nigdy nie chciał mieć z nią nic wspólnego. To moja najbliższa przyjaciółka, poznałyśmy się na studiach. Chcę jej jakoś pomóc, boję się, że powoli popada w depresję. Matka nigdzie nie pozwala jej wychodzić, spotykać się ze znajomymi, chodzić na imprezy. Jak tak można się zachowywać, przecież to pełnoletnia osoba. Proszę o odpowiedzi, co w takiej sytuacji powinnam zrobić, jak jej pomóc ?
Może psychoterapia : prywatna, państwowa ? Jaki nurt ?
Może wspomagająco jakieś leki : farmakoterapia ?
I jak wytłumaczyć jej matce, że nie może się tak zachowywać, bo bardzo ją krzywdzi.
Czekam na odpowiedzi.
Dziękuję.
...dobrze mieć takiego przyjaciela / przyjaciółkę jak Pani, w swoim nieszczęściu Pani przyjaciółka ma szczęście, że jest Pani z Nią. Powinna wg. mnie koniecznie rozpocząć terapię - sugeruje CBT gdyż wydaje się, że kwestie asertywności, stawiania granic etc, są tutaj niezwykle ważne, dodatkowo CBT daje w miarę szybko rezultaty, jeżeli Pacjent intensywnie pracuje. Rozmowa z matką - z opisu, szczerze wątpię i może dodatkowo "wyżywać się" na córce zarzucając jej np. zdradę, ale wszystko można rozważyć. W pierwszym rzędzie wg. mnie terapia. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry!
W opisanej sytuacji dochodzi do przemocy domowej, co oznacza, że dochodzi do popełnienia przestępstwa z art. 207 Kodeksu Karnego- jest ścigane z urzędu. W związku z tym możliwe jest założenie na policji Niebieskiej Karty sprawczyni przemocy, tj. matce ( wówczas terapią psychologiczną objęta będzie zarówno matka, jak i córka).
Pani koleżance polecam udać się do lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub skorzystanie z różnych form pomocy dla osób poszkodowanych przestępstwem, w tym psychologicznej, czy prawnej.
Zjawisko przemocy ma to do siebie, że zawsze eskaluje, jeśli nie stawiamy mu wyraźnych granic. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że człowiek poddany przemocy popada w wyuczoną bezradność i z biegiem lat, coraz trudniej mu sięgnąć po skuteczną pomoc. Także czas reakcji na doznawaną krzywdę ma tu duże znaczenie.
Pozdrawiam serdecznie!
Joanna Mikołajko