Dzień Dobry. PSa - 13,9 ng/ml fPSA/PSa 11% Mr stercza PISARD 5 płat prawy wg. badania usg. st

1 odpowiedzi
Dzień Dobry.
PSa - 13,9 ng/ml
fPSA/PSa 11%
Mr stercza PISARD 5 płat prawy
wg. badania usg.
stercz o wielkości mandarynki o gruczolakowatwej powierzchni, rozpulchniony
nerki prawidłowe, pęcherz moczowy prawidłowy stercz o mieszanej echogeniczności o obj. 21 ml. o zachowanej ciągłości torebki stercza Psad n0,63
Skierowanie na badanie biopsji. Czy normalna czy fuzyjna?
czy wyniki wskazują na raka? Czy z opisu wynika, że są jakieś nacieki?
Dzień dobry, taki opis badania wymaga oceny obrazów z rezonansu magnetycznego podczas wizyty przez lekarza wykonującego biopsję celem odpowiedniej kwalifikacji. Rozpoznanie choroby nowotworowej może odbyć się jedynie na podstawie badania histopatologicznego (w tym przypadku wycinków z biopsji stercza). MR jest narzędziem pomocnym przy planowaniu biopsji, a skala PIRADS jest stosowana do określenia prawdopodobieństwa wystąpienia raka istotnego klinicznie (w tym przypadku - PIRADS 5 - prawdopodobieństwo bardzo wysokie). Jednak rozpoznanie może być postawione jedynie na podstawie badania wycinków przez patomorfologa.